Žurnāls "Skolas Vārds"

Nr. 1; 10.01.2013.

Žurnālā lasiet:

IZGLĪTĪBAS REFORMAS

Vispārējās izglītības reforma: paveiktais un plānotais. Ko Izglītības un zinātnes ministrijas darba grupas paveikušas aizvadītajā gadā, un kādi darbi plānoti šogad?

NUMURA INTERVIIJA

Ir citādi jāorganizē skolotāja darbs. Skolotājiem ir jānāk kopā un jārunā, ko mēs darām un ko nedarām, nevis pa vienam jāsitas: es mācu matemātiku, tu – latviešu valodu. Bet bērns jau ir viens, pārliecināta IZM Izglītības departamenta direktore, valsts sekretāra vietniece Evija Papule.

VIEDOKĻI

Kāpēc grāmatu izdevēji satraucas? Pagājušajā nedēļā grāmatu izdevēju satraukumu radījusi ziņa par to, ka Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) portālā www.skolas.lv pieejama vienota elektronisko mācību materiālu krātuve, kurā  ir vairāk nekā 2200 dažāda veida mācību materiālu, kas pieejami bez maksas. Savu viedokli pauž  Vija Kilbloka, izdevniecības Zvaigzne ABC valdes priekšsēdētāja, Aivars Gribusts, izdevniecības Lielvārds valdes priekšsēdētājs un Jānis Bēniķis, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvis.

PEDAGOGU ATALGOJUMS

Kas notiek ar pedagogu atalgojuma palielināšanu? LIZDA pāreju uz pedagogu 40 stundu darba nedēļu atbalstīs tikai tad, ja būs adekvāts atalgojuma palielinājums pedagogiem.

SKOLOTĀJS UN SKOLĒNS

Attiecības starp skolotāju un skolēnu – digitālais imigrants vs. digitālais pilsonis. Informācijas tehnoloģijas aizvien vairāk ielaužas mūsdienu ikdienā, sev līdzi nesot ne vien informācijas cunami, bet arī pārmaiņas skolotāju un skolēnu attiecībās. Aizvien biežāk manāmas situācijas, kad skolotājs un skolēns viens otru vienkārši nesaprot. Skaidrojumu tam Skolas Vārds centās rast sarunā ar Latvijas Universitātes pedagoģijas profesori, mediju pedagoģijas eksperti Zandu Rubeni.

MAZĀS SKOLAS

Pārmaiņas skolās – kad jaunais liek nomirt vecajam. Pērnā gada izskaņu decembrī ievadīja jauns sākums – Sorosa fonda – Latvija iniciatīvas Pārmaiņu iespēja skolām 2. kārta. Pirms konferences smaidīgas sievietes un daži vīrieši kaut ko aizrautīgi apsprieda, dzerot tēju. Iespējams, pagājušās kārtas rezultātus, kas 53 pašvaldībās radās, skolu komandām kopīgi meklējot jaunus, radošus un efektīvus veidus, kā izmantot esošos resursus, pārveidojot un atdzīvinot skolas, lai tās kļūtu par satikšanās un darbošanās vietu visiem vietējās kopienas iedzīvotājiem. Sarunā ar iniciatīvas māti Aiju Tūnu un konferences viesi, mācīšanās un mācīšanas pieeju, noskaņu inžinieri un dīvainu lietu radītāju Endrū M. Makenziju  Skolas Vārds centās noskaidrot, ko nozīmē ieviest pārmaiņas skolās.

ALTERNATĪVĀ PEDAGOĢIJA

Skolas unikalitāte ir brīvības princips. Biedrības Tautskola 99 Baltie zirgi pamatskolas struktūrvienība Rīgā apvieno cilvēkus ar lielu gribu un vēlmi darīt šo pasauli labāku. Visas biedrības pamatskolas filiāles top vecāku iniciatīvas rezultātā, kuri ir gatavi radīt bērniem draudzīgas skolas. Stāsta Inga Mīdere, Brīvās Māras skolas direktore.

 Valdorfskolā mācības ir pakļautas ritmam. Šobrīd valdorfskolas izveidojušās visā pasaulē. Latvijā, tāpat kā citās postpadomju republikās, tās varēja veidoties tikai pēc neatkarības atjaunošanas, jo padomju ideoloģija un brīva domāšana līdzās pastāvēt nevar. Latvijā ir divas valdorfskolas – Rīgā un Ādažos. Stāsta Kerola Dāvidsone, Ādažu Brīvās Valdorfa skolas valdes priekšsēdētāja.

 ATBALSTS SKOLOTĀJIEM

Mūsdienu skolēns un daži viņa vērtībizglītības aspekti. Stāsta Zenta Anspoka, pedagoģijas doktore, profesore Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā.

 SKOLOTĀJA VIEDOKLIS

Matemātikas nematemātiskā metodika. Atceroties savu ceļu līdz matemātikai un krājot darba pieredzi, visbiežāk esmu sev jautājusi: vai nosliece uz prāta spēlēm ir ģenētiski mantota vai pakāpeniski attīstīta? Es vairāk sliecos uz ģenētikas primāro lomu, jo zinu savas bērnības spēles. Tomēr domāju, ka visu var attīstīt, jo mūsu smadzeņu iespējas ir milzīgas (ikviens ir dzirdējis par 10%!). Māra Bērente, skolotāja.

 ZIŅAS ĪSUMĀ

Izmaiņas, kas stājas spēkā sākot ar 2013.gadu

Valdība apstiprina Sandu Liepiņu IZM valsts sekretāra amatā

Izstrādāts jauns digitāls mācību līdzeklis valodas un sociālo zinību apguvei - runājošās pasakas

Latvijas Pedagogu dome izveidojusi portālu Alternatīvā izglītības reforma

Iespējams pieteikties centralizētos eksāmenus kārtot augstskolās

 METODISKIE MATERIĀLI

Domraksti un jaunrades darbi sākumskolā. Ingūna Helviga, Rīgas Valda Zālīša sākumskolas direktores vietniece izglītības jomā, latviešu valodas, literatūras un vācu valodas skolotāja, LPMC un RIIMC lektore.

Pašvērtējuma grāmatiņas Mani sasniegumi, 2., 3. klase. Ināra Dalke, Siguldas 3. pamatskola

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

06.01.2020 13:29

@SkolasVards: Iznācis "Pirmsskolā" jaunais numurs https://t.co/6OpCmMPfdf https://t.co/rPUDs8GvwZ

06.01.2020 13:27

@SkolasVards: Iznācis "Skolas Psiholoģija" jaunais numurs https://t.co/aBALfQ3oX9 https://t.co/6m1e5jrwRv

06.01.2020 13:25

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IKVD plāno izmaiņas izglītības iestāžu un izglītības programmu akreditēšanā… https://t.co/PfytvvhEat

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IZM: Vairums pašvaldību pašas izmaiņas vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīk… https://t.co/TtXnWTVWA3

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Ministre: Latvijā ap 200 skolu jādomā par izglītības pakāpes maiņu… https://t.co/Vp6D9m0nG4

27.11.2019 12:59

@SkolasVards: "Skolas Vārdu" un citus izglītības e-žurnālus abonē šeit: https://t.co/PtXZ6DZwkL https://t.co/oH0sjnaw5z

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Dvīņi nav vienots veselums ‒ jāpalīdz veidoties individualitātei. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Skolotāja pieredze: Matemātika sportojot. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:55

@SkolasVards: Kā plānot un realizēt starpdisciplinaritāti mācību stundās? https://t.co/f86EDfQ82K