Žurnāls "Skolas Vārds"

Žurnāla "Skolas Vārds" 11. aprīļa numurā lasiet:

NUMURA TĒMA

Ceļš uz skolu autonomiju, pretrunu un kompromisu kaisīts. Iespēja skolām pašām noteikt stundu skaitu dažādos priekšmetos, no vienas puses, atrunas un ierobežojumi to darīt 3., 6. un 9. klasē, no otras. Sabiedrības iekšējais konflikts par brīvību un regulējumiem, sniedzot tās jaunākajiem locekļiem pamatizglītību, nu ieguvis arī Ministru kabineta noteikumu projekta par valsts pamatizglītības standartu, pamatizglītības mācību priekšmetu standartiem un pamatizglītības programmu paraugiem veidolu. Izglītības eksperti vērtē ierosinātās izmaiņas.

SKOLAS VADĪBA

Skolu monitoringa sistēma – ceļš uz visaptverošu kvalitātes vadību. Ir svarīgi, lai ikvienam no mums būtu pieejama daudzdimensionāla un ērta skolu monitoringa sistēma, kas piedāvātu pēc iespējas plašāku un objektīvāku informāciju, kuru mēs varam izvērtēt jau pēc saviem standartiem un kvalitātes kritērijiem. Līna Dzene, konsultante, Dynamic University vadītāja.

SKOLA UN SKOLĒNS

Negribu un nepiedalīšos! Ko darīt ar skolēniem, kuri neiesaistās skolas dzīvē? Baiba Gerharde, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikas ārste psihoterapeite.

NUMURA INTERVIJA

Kāpēc Ņūtonu nomainīja Einšteins? Dzīves attīstība 21. gadsimtā apsteidz domāšanu, arī skolas darbā. Kā tikt līdzi? „Tas ir tāds posms, kas ir jāpārdzīvo,” norāda zinātnieks, Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas (RISEBA) pasniedzējs Jūlijs Muraškovskis un uzsver talantīgas, radošas domāšanas nepieciešamību pārmaiņu laikā. „Vienkārši jāgatavo nākamais posms. Skolas uzdevums ir izaudzināt maiņu, kas spēj ierosināt vēsturiski nozīmīgus pavērsienus.”

HUMĀNĀ PEDAGOĢIJA

Kā parastu mācību stundu pārvērst par interesantu, aizraujošu, radošu? Starptautiskajos humānās pedagoģijas lasījumos Lietuvā mūsu valsti pārstāvēja Rīgas Anniņmuižas vidusskolas skolotāji Irina Baikova un Mihails Basmanovs. Latvijas skolotāji dalījās pieredzē ar Lietuvas kolēģiem, kā parastu mācību stundu pārvērst par interesantu, aizraujošu, radošu. Tieši šādu pieeju mācībās praktizē skolotāji darbā ar saviem skolēniem.

SKOLOTĀJA VIEDOKLIS

No katra pēc spējām jeb runājam par līmeņmācībām. Vispirms klase ir jāpārkārto, jārada vieta nelielām darba grupām. Te ir divi varianti. Vienā – var sagrupēt zināšanās līdzvērtīgus skolēnus un nodrošināt atbilstošus uzdevumus nelielām grupām. Otrā – skolēni sakārtojas ap nosacītajiem līderiem. Māra Bērente, skolotāja.

SKOLOTĀJU IZGLĪTĪBA

Kādam jābūt skolotājam? Es un mani kolēģi no citām pedagoģijas studiju programmām saskatām vairākas problēmas esošajā skolotāju mācību sistēmā, no kurām daļu minēsim šajā rakstā, bet pārējās aicinām ieraudzīt un mēģināt atrasināt visi kopā. Zane Baltgaile, Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Sākumizglītības skolotāju programmas studente.

METODISKIE MATERIĀLI

Uzņēmējdarbības lomu spēles. Mācību stunda – spēle Iekārtošanās darbā. Jekaterina Kumancova, Rīgas Ostvalda vidusskolas skolotāja.

Noslēguma pārbaudes darbs vizuālajā mākslā 8. klasei. Margarita Selicka, Varakļānu vidusskolas vizuālās mākslas skolotāja.

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

06.01.2020 13:29

@SkolasVards: Iznācis "Pirmsskolā" jaunais numurs https://t.co/6OpCmMPfdf https://t.co/rPUDs8GvwZ

06.01.2020 13:27

@SkolasVards: Iznācis "Skolas Psiholoģija" jaunais numurs https://t.co/aBALfQ3oX9 https://t.co/6m1e5jrwRv

06.01.2020 13:25

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IKVD plāno izmaiņas izglītības iestāžu un izglītības programmu akreditēšanā… https://t.co/PfytvvhEat

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IZM: Vairums pašvaldību pašas izmaiņas vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīk… https://t.co/TtXnWTVWA3

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Ministre: Latvijā ap 200 skolu jādomā par izglītības pakāpes maiņu… https://t.co/Vp6D9m0nG4

27.11.2019 12:59

@SkolasVards: "Skolas Vārdu" un citus izglītības e-žurnālus abonē šeit: https://t.co/PtXZ6DZwkL https://t.co/oH0sjnaw5z

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Dvīņi nav vienots veselums ‒ jāpalīdz veidoties individualitātei. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Skolotāja pieredze: Matemātika sportojot. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:55

@SkolasVards: Kā plānot un realizēt starpdisciplinaritāti mācību stundās? https://t.co/f86EDfQ82K