Žurnāls "Skolas Vārds"

Žurnāla "Skolas Vārds" 19.septembra numurā lasiet:

NUMURA INTERVIJA

Princips Nauda seko skolēnam sevi ir izsmēlis. Šis mācību gads Vjašeslavam Dombrovskim iesācies izglītības un zinātnes ministra amatā. Sarunas par budžetu bijušas un joprojām ir smagas. Pēc ministra vārdiem, mēģinājums piedāvāt Latvijas pedagogiem atalgojuma summu, kas ir apmēram tāda pati kā finansējums diviem karavīriem Mali misijā, bijis ārkārtējs gadījums. Ir jābūt lielākam finansējumam pedagogiem un izglītībai kopumā, pārliecināts ministrs. Arī princips Nauda seko skolēnam sevi ir izsmēlis. Saruna ar izglītības un zinātnes ministru Vjačeslavu Dombrovski.

AKTUĀLS JAUTĀJUMS

Vai skolām pietiek naudas mācību materiāliem? Latviju pāršalkusi laba vēsts – vecākiem nu vairs nav jāpērk darba burtnīcas un mācību grāmatas, vien individuālie mācību līdzekļi, turpmāk skolām vai nu jānodrošina darba burtnīcas, vai jāatrod alternatīvas metodes, ja izlemts atteikties no tām. Tiesībsargs uzrauga, vai tas tiek ievērots. Kādas ir šo izmaiņu sekas? Vai skolēni ir ieguvēji? Vai pašvaldības spēj panest tām uzlikto papildu slogu un pilnībā apgādāt savus skolēnus? Lai izzinātu, kāda šajā mācību gadā ir situācija ar mācību materiālu nodrošinājumu skolās, Skolas Vārds uzrunāja vairāku Latvijas skolu direktorus.

NUMURA TĒMA

Skolēna redzesloka paplašināšana. Katrs mācību priekšmets paplašina skolēna redzesloku. Vai pietiekami? Noteikti ne. Svarīga nozīme ir papildu nodarbēm un interešu pulciņiem, kas nodrošina mērķtiecīgu brīvā laika pavadīšanu. Pieaugušie taču arī nevar aprobežoties tikai ar darbu un pienākumiem mājās. Ir nepieciešams kaut kas vairāk, ko ir vērts mācīt bērniem pēc iespējas agrākā vecumā. Nav nozīmes, māksla, mūzika, sports vai cita nodarbe. Svarīgi, lai bez skolas, pārlieku nenoslogojot bērnu, būtu vēl kāda aktivitāte. Šahs – tā ir stratēģijas mācība. Sports – mērķtiecība. Šoreiz ar liriskāku ievirzi – kā redzesloku paplašina māksla un mūzika.

JAUNA INICIATĪVA

Līmeņu-lekciju mācību modelis. Cicerons ir teicis: vai var sniegt valstij vēl lielāku un labāku dāvanu par to, kā mācīt un izglītot jauno paaudzi. Mācību modeļa maiņas piedāvājums ir mana kā pedagoģes dāvana Latvijas skolēniem un savai valstij. Austra Reihenova, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas matemātikas skolotāja, ieguvusi maģistra grādu matemātikā un piektā līmeņa profesionālo kvalifikāciju.

SKOLOTĀJA PIEREDZE

Emocionālās inteliģences attīstīšana Birmingemā. Emocionālās inteliģences attīstīšanas kursi bija iedvesmojoša pieredze manā darbā un pašizglītībā. Kursi balstījās uz interaktīvām metodēm. Ikvienam teorijas aspektam tika pieskaņots praktisks piemērs, grupā tika organizētas lomu spēles un simulācija, diskusijas mazās grupās un kopējā darba grupā, prezentācijas, pētījums un individuāla refleksija. Iveta Leišavniece, Babītes vidusskolas skolotāja.

SKOLOTĀJA VIEDOKLIS

Ja darbs būs neglīti uzrakstīts, es to nelasīšu jeb kas ir skolotāja bosings. Nopietnākā blakne nepārtrauktai pierakstīšanai ir neprasme informāciju apstrādāt, skolēna uzmanība koncentrējas uz paspēt pierakstīt. Cik liela ir varbūtība, ka paralēli notiks arī kāds no mācīšanās procesiem?

PSIHOLOGA KOMENTĀRS

Klasē jauns skolēns. Sācies jauns mācību gads. Daudziem prieks, jo var satikt savus klasesbiedrus. Skolēni jūt vieglu satraukumu un prieku par to, kas sagaidīs klasē. Tam, kurš atgriežas savā skolā, tikai nu jau par vienu ciparu augstākā klasē, ir saprotami spēles noteikumi, jo ir informācija – kas no manis tiks prasīts un ko es pats spēšu dot. Stāsta psiholoģe Daiga Gulbe.

METODISKIE MATERIĀLI

Runājot par alkoholu

No šī mācību gada skolotājiem ir pieejams metodiskais materiāls Runājot par alkoholu. Materiāls ļauj runāt ar pusaudžiem par atkarībām un to sekām, neuzspiežot konkrētu viedokli par to, kas ir labs un slikts, bet palīdz viņiem pašiem paskatīties uz situācijām no cita skatu punkta.

3 video uzvedības traucējumu novēršanai skolēniem stundās

Valsts izglītības satura centra  mājaslapā ir publicēti 3 video sižeti, kuri kalpo kā labs atbalsts pedagogiem izglītības procesa organizēšanai, atklājot kā sekmīgāk novērst skolēnu uzvedības traucējumus stundās.

Jauna videofilma Latvijas skolēnu drošībai

Ar bērnu auditorijai domātu atraktīvu filmu Dzīvo droši! vēlas pievērst bērnu uzmanību drošībai dažādās ikdienas situācijās.

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

18.02.2020 14:41

@SkolasVards: Kurš labāks – mamma vai tētis? Katram no vecākiem bērna sirdī ir sava neaizstājama vieta, kuru viņš vai nu spēj aiz… https://t.co/yxC5nQTMHF

18.02.2020 14:40

@SkolasVards: Rīkojies mobinga situācijā: Atpazīsti, Saki, Aktivizē un Palīdzi! https://t.co/OOBfuNadQI

18.02.2020 14:40

@SkolasVards: Bērniem nepatīkams un biedējošs saturs internetā?! Kā rīkoties?! Padomi sarunai ar bērnu. Padomi drošības uzstādīj… https://t.co/p5ZTsbJ4Oc

18.02.2020 14:38

@SkolasVards: Bērns redzēja pornogrāfiju – nu un kas? https://t.co/OOBfuNadQI

18.02.2020 14:38

@SkolasVards: Trauma, kas turpinās caur paaudzēm. https://t.co/OOBfuNadQI

18.02.2020 14:36

@SkolasVards: Iznācis e-žurnāla "Vecākiem" jaunais numurs! https://t.co/OOBfuNadQI https://t.co/uBwn3fYtSk

13.02.2020 14:22

@SkolasVards: RT @IzglitibaunK: Matemātikas popularizēšanai izveido pirmo digitālo izlaušanās spēli Latvijā > Ziņas | Izglītība un kultūra https://t.co/a…

13.02.2020 14:22

@SkolasVards: RT @IzglitibaunK: Skolēnu individuālo kompetenču un spēju attīstīšanai būs pieejami vairāk nekā divi miljoni eiro > Ziņas | Izglītība un ku…

13.02.2020 14:21

@SkolasVards: RT @IzglitibaunK: Cenšas visus uzklausīt un nebūt vienaldzīgs. Laurenču sākumskolas direktors Kristaps Zaļais amatā stājās pirms trim gadie…