Žurnāls "Skolas Vārds"

Žurnāla "Skolas Vārds" 10. oktobra numurā lasiet:

NUMURA TĒMA

Mobings. Bosings. Skola. Mobings vai bosings skolā – šie termini bieži ir neizmērāmi, nepierādāmi. Svarīgi saprast un definēt, ka un vai šīs vardarbības formas skolā pastāv, un meklēt domubiedrus, lai to pārtrauktu. Diemžēl 80% skolotāju mobinga vai bosinga gadījumā pamet darbu un situāciju nerisina, jo nereti tas ir saistīts ar bezspēcības un mazvērtības izjūtu.

NUMURA INTERVIJA

Bez kara cirvju vicināšanas digitalizācijas un pārējās lietās. „Iegādājoties automašīnu, bet gadu ar to nebraucot, ir grūti atbildēt, vai tā ir laba vai slikta – tā vienkārši ir nopirkta. Es pabraukāšu vismaz dažus mēnešus un tad vērtēšu,” portāla skolas.lv piespiedu pauzei paralēles ar dzīvi velk Izglītības un zinātnes ministrijas Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta direktores vietnieks Rūdolfs Kalvāns. Kas panākts sarunās ar izdevniecībām, cik tāls sapnis ir digitālās klases visā Latvijā, cik nozīmīgs dokuments ir Izglītības attīstības pamatnostādnes 2014.-2020. gadam – intervijā ar R. Kalvānu.

AKTUĀLS JAUTĀJUMS

Par misiju nav jāmaksā alga?! Skolas Vārds iztaujāja vairākus Latvijas skolotājus kādu brīdi pirms pirmās jaunā mācību gada algas dienas, un, lūk, kādas traģiskumjas atbildes saņēmām. Jāpiebilst, ka skolotāji šoreiz vēlējās palikt anonīmi (jo alga taču vēl nav zināma), taču nākamajā nedēļā, kad katrā Latvijas skolā pedagogi jau būs saskārušies ar savām jaunajām algām, mūs gaida patiesi pārsteidzoši atklājumi. Vismaz es to paredzu jau tagad. Lūk, visbiežāk dzirdētās atbildes uz mūsu četriem „algu” jautājumiem.

SPECIĀLISTA IETEIKUMI

Kā šķietami ikdienišķas sarunas ietekmē mūsu bērnu nākotni. Piecas pavisam ikdienišķas frāzes, no kurām vajadzētu izvairīties sarunā ar bērnu. Kā motivēt skolēnu? Stāsta Kristīne Jozauska, psiholoģe.

SARUNA

Vakarskola šodien ir citāda skola. Pašlaik izglītības politiku valstī veido pašvaldības, kurām nereti trūkst vajadzīgās izpratnes un atbalsta – par to un citu sarunā ar Limbažu 3. vidusskolas struktūrvienības – Jauniešu un pieaugušo vakara (maiņu) vidusskolas vadītāju Vairu Ābeli. Viņai ikdienā nākas sastapties ar jautājumiem, ko rada formāla attieksme pret pieaugušo cilvēku  izglītībā.  Bet tieši tas, ka mūsu ir aizvien mazāk, ka sabiedrība kļūst vecāka, liek ar jaunu spēku apzināties, ka izglītība jebkurā vecumā ir kas vairāk par bezpersoniskiem cipariem pašvaldības budžetā un klaju demagoģiju par izglītību kā prioritāti valstī.

ALTERNATĪVĀ PEDAGOĢIJA

Kāpēc vecāki izvēlas bērnu mācīt mājās, nevis skolā. Bērnu mācīt mājās, nepošot katru dienu skolas gaitām, ir vecāku apzināta izvēle, viņi izvēlējušies bērnam citu mācību veidu. Latvijā ir vairāki desmiti tādu ģimeņu. Kāpēc tā un kā šāda izglītība salīdzināma ar vispārizglītojošo skolu izglītības modeli, centos noskaidrot, aptaujājot ģimenes, kurās bērni mācās mājās

SKOLOTĀJA VIEDOKLIS

Par skolotāja kā autora tiesībām. Skolotājs nedrīkst aizmirst, ka skolēns ir maksimāli centrēts pats uz sevi un viņa nodoms nekad nav konkrētā cilvēka – skolotāja – aizvainošana vai izaicināšana, bet gan kādu viņam vien zināmu problēmu risināšana, statusa apliecināšana, savas vērtību sistēmas aizstāvēšana, arī dzīves problēmu radīta uzvedības modeļa izpausmes.

SKOLĒNA VIEDOKLIS

Pelnrušķītes motīvs mūsdienu skolā. Tava mīļā skolotāja saka – tev noteikti dzīvē paveiksies, bet šiem ciniskajiem vienaudžiem reiz būs jāaplauž savi iedomības ragi, jo tādus cilvēkus kā viņi karma nežēlos. Tagad var tikai spriest, ka bērniem, no lauku skolām pārejot uz galvaspilsētu, noteikti būs jāsaskaras ar dažādām grūtībām. Stāsta Laura Zelčāne, Rīgas Raiņa 8. vakara (maiņu) vidusskolas 10. klases skolniece.

METODISKIE MATERIĀLI

Resursu plānošana. Veselīgs uzturs. Mācību stunda 6. klasei. Ligija Krecele, Gaujienas speciālās internātpamatskolas skolotāja.

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

 

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

06.01.2020 13:29

@SkolasVards: Iznācis "Pirmsskolā" jaunais numurs https://t.co/6OpCmMPfdf https://t.co/rPUDs8GvwZ

06.01.2020 13:27

@SkolasVards: Iznācis "Skolas Psiholoģija" jaunais numurs https://t.co/aBALfQ3oX9 https://t.co/6m1e5jrwRv

06.01.2020 13:25

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IKVD plāno izmaiņas izglītības iestāžu un izglītības programmu akreditēšanā… https://t.co/PfytvvhEat

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IZM: Vairums pašvaldību pašas izmaiņas vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīk… https://t.co/TtXnWTVWA3

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Ministre: Latvijā ap 200 skolu jādomā par izglītības pakāpes maiņu… https://t.co/Vp6D9m0nG4

27.11.2019 12:59

@SkolasVards: "Skolas Vārdu" un citus izglītības e-žurnālus abonē šeit: https://t.co/PtXZ6DZwkL https://t.co/oH0sjnaw5z

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Dvīņi nav vienots veselums ‒ jāpalīdz veidoties individualitātei. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Skolotāja pieredze: Matemātika sportojot. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:55

@SkolasVards: Kā plānot un realizēt starpdisciplinaritāti mācību stundās? https://t.co/f86EDfQ82K