Žurnāls "Skolas Vārds"

Žurnāla "Skolas Vārds" 24. oktobra numurā lasiet:

SKOLOTĀJU ATALGOJUMS

Kā tiek novērtēts skolotāja darbs dažādās skolās? Skolas Vārds uzrunāja vairākus skolotājus no dažādām Latvija skolām, lai saprastu un uzskatāmi parādītu kā atšķiras atalgojums veicot dažādus pienākumus un strādājot pilnu, dubultu vai nepilnu slodzi. Skolotāji vēlējās palikt anonīmi (vārdi ir mainīti), jo noteikumi neatļauj izpaust informāciju  par atalgojumu trešajām personām. Tāpat arī neminējām konkrētus skolu nosaukumus, tikai to kāda ir skola un cik skolēni mācās. Lūk, kas no tā visa sanāca – vērtējiet paši!

SARUNA AR SKOLAS DIREKTORU

Dažiem kolēģiem bija grūtāk pieņemt manas dullās idejas . Kamēr sabiedrība spriež un analizē par pārmaiņu nepieciešamību izglītībā, aktīvi domājošie jau rīkojas. Progresīvu ideju īstenotājs ir arī Liepājas Raiņa 6. vidusskolas direktors Kārlis Strautiņš. Viņa vadītā skola jau gadu nav parasta mācību iestāde, kurā tiek realizēts garlaicīgs un iestagnējis mācību process. Skolas moto vēsta, ka tā ir citāda skola. K. Strautiņš teic, ka skolas nosaukums nav mainījies, bet saturs gan.

ĀRVALSTU PIEREDZE

Nepārtraukti uzlabot mācīšanās prieku jeb stāsts par Latokartano ekoskolu Helsinkos. UNESCO Asociēto skolu projekta 60. jubilejas ietvaros piedalījos seminārā par izglītību ilgtspējīgai attīstībai un apmeklēju Latokartano pamatskolu Helsinkos. Skolas būvniecība pabeigta 2009. gada vasarā, tāpēc ēkas plānojums ir moderns. Pamatskola atrodas vienā no pilsētas nomales jaunajiem un strauji augošajiem mikrorajoniem. Skolā mācās apmēram 700 skolēnu no 1. līdz 9. klasei. Klasē ir līdz 20 bērniem, imigrantu klasēs pirmajos mācību gados – apmēram astoņi bērni. Stāsta Daiga Kalniņa, Dr. paed., Bērnu un jauniešu vides izglītības centra Rīgas Dabaszinību skola direktore.

SPECIĀLĀ IZGLĪTĪBA

Nevis bērns ir jāpielāgo sistēmai, bet sistēma – bērnam. Pavisam 2013./2014. mācību gadā Latvijā ir 61 speciālā izglītības iestāde. No 840 vispārizglītojošajām izglītības iestādēm, ieskaitot privātās un speciālās skolas, 376 ir licencētas speciālās izglītības programmas. „Skolās daudz kas jau ir, bet pats svarīgākais – mums ir jāmaina attieksme,” uzsver Valsts izglītības satura centra (VISC) Izglītības satura departamenta Speciālās izglītības nodaļas vadītāja Iluta Vilnīte. „Bērni mūs iemāca mainīties, un mums jāpieņem viņu raidītie signāli.” Par speciālās izglītības iespējām un vajadzībām Latvijas valstī – sarunā ar Ilutu Vilnīti.

SKOLA UN VECĀKI

Vecāku līdzdalība ir būtiska visos izglītības posmos. Kā sadarboties? Ikviens ir atbildīgs par to, lai skolas būtu fiziski un emocionāli drošas, – skolotāji, administrācija, vecāki un bērni. Skaidra izpratne par savu lomu un atbildību var palīdzēt sadarboties situācijas risināšanā, nevis novelt atbildību uz citiem.

SKOLOTĀJA VIEDOKLIS

Jāmaina pieeja, ko un kā mācīties. Laikā, kad daudzās jomās valstiski tiek pateikts, ka mēs nevaram atļauties – maksāt algas, paaugstināt pabalstus un daudz ko citu, vai tiešām esam tik bagāti, ka varam atļauties nelietderīgi tērēt valsts naudu, lai ļautu skolēniem ar vājām vai nepietiekamām zināšanām pavadīt laiku vidusskolā? Austra Reihenova, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas matemātikas skolotāja.

SKOLU PIEREDZE

Izmaini savas skolas dzīvi ar eTwinning!  Eiropas Savienības programma eTwinning sniedz iespēju dažādu valstu izglītības iestādēm savstarpēji sadarboties, veidot kopīgus projektus, izmantojot informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. Skolas Vārds uzrunāja vairākus Latviju pārstāvošo projektu dalībniekus, lai par paveikto darbu uzzinātu arī kolēģi un, iespējams, iedvesmotos iesaistīties eTwinning programmā.

METODISKIE MATERIĀLI

Mācību nodarbība 6.klases skolēniem dabaszinībās. Natālija Buile, VISC vecākā referente, Daiga Mežzīle, Rīgas pilsētas Pļavnieku ģimnāzijas skolotāja.

Interneta resursu izmantošana mācību procesā. Liepājas A. Puškina 2.vidusskolas pedagoģe Raisa Stunžāne, Gaļina Skorobogatova un Jana Freimane. Turpinājums no iepriekšējā numura.

 Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

06.01.2020 13:29

@SkolasVards: Iznācis "Pirmsskolā" jaunais numurs https://t.co/6OpCmMPfdf https://t.co/rPUDs8GvwZ

06.01.2020 13:27

@SkolasVards: Iznācis "Skolas Psiholoģija" jaunais numurs https://t.co/aBALfQ3oX9 https://t.co/6m1e5jrwRv

06.01.2020 13:25

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IKVD plāno izmaiņas izglītības iestāžu un izglītības programmu akreditēšanā… https://t.co/PfytvvhEat

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IZM: Vairums pašvaldību pašas izmaiņas vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīk… https://t.co/TtXnWTVWA3

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Ministre: Latvijā ap 200 skolu jādomā par izglītības pakāpes maiņu… https://t.co/Vp6D9m0nG4

27.11.2019 12:59

@SkolasVards: "Skolas Vārdu" un citus izglītības e-žurnālus abonē šeit: https://t.co/PtXZ6DZwkL https://t.co/oH0sjnaw5z

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Dvīņi nav vienots veselums ‒ jāpalīdz veidoties individualitātei. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Skolotāja pieredze: Matemātika sportojot. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:55

@SkolasVards: Kā plānot un realizēt starpdisciplinaritāti mācību stundās? https://t.co/f86EDfQ82K