Žurnāls "Skolas Vārds"

Žurnāla "Skolas Vārds" 28. novembra numurā lasiet:

NUMURA INTERVIJA

Izglītības sistēmas durvis atvērtas pārmaiņas atbalstošām skolām. Pašreiz piedāvātā alternatīva esošajam mācību priekšmetu un stundu plānam ir IZM redzējums, kā radīt apstākļus, lai skolas varētu patstāvīgi īstenot savu izvēlēto izglītības programmas virzienu vai atbilstoši skolas rīcībā esošajiem resursiem īstenot izvirzītās prioritātes, intervijā Skolas Vārdam norāda Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktores vietniece vispārējās izglītības jomā Ineta Īvāne.

CIEMOS PIE SKOLAS

Skola, kur justies kā mājās. 20 minūšu gājienā no Siguldas dzelzceļa stacijas, gandrīz pašā Kaķīškalna pakājē, Gaujas senlejas ieskauta, darbojas vecāku un skolotāju izlolotā Laurenču sākumskola. Tā sākusi darbu vien pirms trijiem mēnešiem, bet jau ir ar ko padalīties pieredzē. Par to žurnāls Skolas Vārds sarunājas ar Laurenču sākumskolas direktori Sanitu Unguru.

SKOLU PIEREDZE

Alternatīva olimpiāde skolēnu pašapziņas paaugstināšanai. Sākotnēji likās neierasti, ka bērni ar zemām sekmēm piedalās olimpiādē. Tad manījām, ka skolēniem tas ir svarīgi, un bijām spiesti mainīt domāšanu, stāsta Brocēnu vidusskolas mācību pārzine Olita Ļitvinova.

SKOLĒNS UN SKOLA

Dažādas domāšanas un skola. Fiksētā domāšana rada cilvēkiem pilnīgas izgāšanās sajūtu un paralizē viņu dzīvi. Lai veidotos izaugsmes domāšana, bērniem ir svarīgi no pieaugušajiem saņemt izaugsmi rosinošus vēstījumus. Bērniem ir jāmāca, ka pūles liek mūsu smadzenēm augt un kļūt gudrākiem. Stāsta Edīte Dāvidsone, izglītības pētniece.

SKOLA UN VĒSTURES MĀCĪBA

Vēsture skolā: mīti, realitāte, iespējas. Jāatzīst, ka vidusskolu absolventi nesaprot vēsturi. Tik ļoti iesīkstējusi hronoloģija, kas skolu darbā kļuvusi par ciparu vēsturi.  Dānijā ir apsveicama pozitīva pieredze eksāmenu organizēšanā. Pusi no eksāmena satura izstrādā Izglītības ministrija un pusi – pedagogs, kurš priekšmetu māca. Atzīmes summējas. Saruna ar Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas vēstures skolotāju Jāni Arāju un vēstures mācību grāmatu un komplektu autoru, pedagogu tālākizglītotāju Vilni Purēnu.

 PSIHOLOGA IETEIKUMI

Kā runāt ar bērnu par briesmīgiem notikumiem. Informācija par traģiskiem notikumiem, kuros gājuši bojā cilvēki, ir satraucoša ikvienam bērnam un bieži rada bailes par savu un savas ģimenes drošību. Jo lielāka neskaidrība par notikušo, jo vairāk vietas fantāzijām, kas var pat pārspēt reālos draudus. Tā kā bērnu spējas tikt galā ar smagām jūtām un pieredzi vēl tikai attīstās, īpaši svarīgi, lai mēs, pieaugušie, esam kopā ar viņiem, pamanām un atbalstām. Stāsta Kristīne Dūdiņa, psiholoģe, pētniece.

SKOLOTĀJA PIEREDZE

eTwinning palīdz pedagogiem gūt jaunas zināšanas. Stāsta Ingrīda Zilgalve, Mārsnēnu pamatskolas skolotāja.

Iedvesmojoša nedēļa Brēmenes skolā. Stāsta Inese Rasa, Majoru vidusskolas mūzikas skolotāja.

SKOLOTĀJA VIEDOKLIS

Skolotāja atbildība. Domāju, ka ikvienam no mums mēdz būt situācijas, kuras neatbilst mūsu izpratnei par labi paveiktu darbu, godīgu attieksmi u.tml. Diemžēl vairums esam arī apguvuši zelta klusēšanas likumu un nevēlamies riskēt ar to mazumiņu komforta, kas ir pieejams. Stāsta Māra Bērente, skolotāja.

METODISKIE MATERIĀLI

Kā mācīt literatūru sadarbojoties, tā, lai visiem būtu interesanti. Pieredzē dalās Sandra Krauze, latviešu valodas un literatūras skolotāja.

Audzināšanas stunda Durvis ir vaļā. Pieredzē dalās Lolita Ondzule, Aizkraukles novada ģimnāzijas skolotāja.

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

06.01.2020 13:29

@SkolasVards: Iznācis "Pirmsskolā" jaunais numurs https://t.co/6OpCmMPfdf https://t.co/rPUDs8GvwZ

06.01.2020 13:27

@SkolasVards: Iznācis "Skolas Psiholoģija" jaunais numurs https://t.co/aBALfQ3oX9 https://t.co/6m1e5jrwRv

06.01.2020 13:25

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IKVD plāno izmaiņas izglītības iestāžu un izglītības programmu akreditēšanā… https://t.co/PfytvvhEat

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IZM: Vairums pašvaldību pašas izmaiņas vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīk… https://t.co/TtXnWTVWA3

06.01.2020 13:24

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Ministre: Latvijā ap 200 skolu jādomā par izglītības pakāpes maiņu… https://t.co/Vp6D9m0nG4

27.11.2019 12:59

@SkolasVards: "Skolas Vārdu" un citus izglītības e-žurnālus abonē šeit: https://t.co/PtXZ6DZwkL https://t.co/oH0sjnaw5z

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Dvīņi nav vienots veselums ‒ jāpalīdz veidoties individualitātei. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:56

@SkolasVards: Skolotāja pieredze: Matemātika sportojot. https://t.co/f86EDfQ82K

27.11.2019 12:55

@SkolasVards: Kā plānot un realizēt starpdisciplinaritāti mācību stundās? https://t.co/f86EDfQ82K