Igaunijas izglītības sistēma. Daudz nerunā, bet dara! (1)

11.04.2017

Mācību saturs Igaunijā tiek mainīts ik pēc 10 gadiem. Patlaban tiek strādāts pie e- testu un e- eksāmenu ieviešanas. Piemēram, no 2009. gada visi pārbaudes darbi un kontroldarbi 6. klasei ir elekroniskā veidā. No 2020. gadā Igaunijā jābūt digitalizētiem visiem mācību materiāliem, skolēniem jābūt e- somai. Stāsta Igaunijas izglītības eksperte, PISA projektu koordinatore, izglītības fonda “Innove” pārstāve Gunda Tire.

Gunda Tire no Igaunijas savā prezentācijā “Pārmaiņu vadība izglītībā – aktuālie izaicinājumi un Baltijas prakse” pastāstīja, ka katrā no 15 Igaunijas rajoniem ir centrs, kurā darbojas profesionāli psihologi, logopēdi un karjeras speciālisti, kuri brauc uz tām skolām, kurās šo speciālistu nav.

Tāpat viņa demonstrēja attēlu ar vienu no mazākajām Igaunijas skolām, kas atrodas Roņu salā un uz kuru var nokļūt lidojot ar helikopteru. Šajā skolā mācās ap 10 bērnu vai vēl mazāk, taču to nav plānots optimizēt. Tajā pat laikā G. Tires meitas apmeklē lielu skolu Tallinas tuvumā, kur mācās 1200 bērnu. Katrai no šīm skolām ir sava vieta Igaunijas izglītības sistēmā. Kā liecina PISA pētījumu rezultāti par skolēnu zināšanām Igaunijā, atškirībā no Latvijas, izkliede starp skolām ir mazāka – tur lauku skolas ir līdzīgākā līmenī ar Tallinas un citu lielāko pilsētu skolām.

Runājot par nākotni, G. Tire ikvienu aicināja padomāt par to, kādi darbi būs vajadzīgi. Tie noteikti nebūs rutīnas darbi, jo viss, ko var automatizēt, pazudīs. Taču neko nedarīt nevarēs, būs jāmainās. Būs vajadzīgi cilvēki, kuri māk domāt, pieņemt lēmumus un komunicēt ar citiem cilvēkiem.

Zinātne iet uz priekšu, bet izglītība velkas pakaļ, pat slīd lejup, salīdzinot PISA pētījumu rezultātus, sākot no 2006. gada, konstatēja PISA eksperte. Ar ko sākt?

G. Tire demonstrēja Igaunijas izlītības sistēmas koku, kas tapis pirms desmit gadiem. Pamatā ir ģimene, no kuras nāk bērns, tad bērnudārzs, pamatskola. Koks ir jākopj, jālaista, jāravē. Tas pats jādara ar bērnu. Lielāks koks jau turpina augt pats. Tāpat pārmaiņas katram jāsāk ar sevi, atceroties, ka cilvēks aug visu mūžu (mūžizglītība). Katram jāaug pašam, jāgrib mainīties.

Igaunijas pārstāve ar nodemonstrēja, kādam jābūt pasaules līmeņa izglītības iestādes vadītājam (tas ir arī Igaunijas vadītāju kompetences modelis). Viņam jābūt:

 • inovācijas vadītājam;
 • komandas vadītājam;
 • katra skolēna attīstības atbalstītājam;
 • skolēnu un skolotāju sasniegumu vadītājam;
 • veiksmes stāsta iepazīstinātājam (jāstāsta citiem par savu labo skolu).

Igaunijas izglītības sistēmā no 1996. gada pastāv vairākas pakāpes:

 1. pakāpe 1.- 3. klase
 2. pakāpe 4.- 6. klase
 3. pakāpe 7.- 9. klase
 4. pakāpe ģimnāzija

Skola pati var nolemt, kad un kādā kārtībā organizēt priekšmetus. Skola var veidot savu seju.

Jau no 1996. gada Igaunijas izglītība ir balstīta uz kompetencēm – par vienu tēmu māca dažādos priekšmetos. Šajā sistēmā iesaistītas arī krievu skolas.Ģimnāzija Igaunijā strādā pēc kursu principa. Kopā ir 105 kursi, obligāti jāapgūst 74 kursi.

1996. gadā pēc Igaunijas prezidenta Lenarta Meri iniciatīvas, tika realizēts tīģera lēciens informācijas tehnoloģijās, modernizējot arī izglītības sistēmu, veidojot atvērtu vidi, attīstot infosabiedrību. Skolas saņēma datorus, internetu, apmācības.

Igaunijā skolēni tiek mācīti argumentēt, darbojas argumentācijas (debašu) pulciņi.

No 2013. gada nolemts, ka Igaunijā jākārto trīs obligātie eksāmeni: igauņu valodā, angļu valodā (vai kādā citā svešvalodā – krievu, vācu, franču) un matemātikā. Interesanti, ka matemātiku skolēni var kārtot pamata kursā (ja tā turpmāk nebūs vajadzīga studijām) un paplašinātajā kursā.

Igaunijas valsts finansē skolotāju algas, infrastruktūru, mācību līdzekļus, pusdienas visiem skolēniem, (izņemot ģimnāzijas audzēkņus, kuri par pusdienām daļēji maksā paši). Visiem Igaunijas skolotājiem ir jābūt maģistra grādam un visi skolotāji ir vienlīdzīgi. 2013. gadā Igaunijā tika likvidēta skolotāju pakāpju sistēma. Valsts skolotājiem piedāvā bezmaksas kursus un citas pilnveides iespējas.

Skolas neapmeklē inspektori. Skolām jābūt attīstības plānam un jāveic iekšējā vērtēšana. Valsts iejaucas tikai tad, ja ir nopietns iemesls. Skolas var pārbaudīt īpašnieks – pašvaldība, kurā ir izglītības darbinieks.

Lai gan bija diskusijas, Igaunijā veica skolu tīkla reorganizāciju, jo tika noteikts, ka pamatskolu tīklā ES naudu saņems tikai tās skolas, kas gatavas optimizēties. Paralēli tika veidotas arī Valsts ģimnāzijas. Pie ģimnāzijām nereti atrodas internāti, bērni tur dzīvo. Skolas ir ļoti skaistas, stāstīja G. Tire.

Ko grib igauņi?

 • interesantāku skolu;
 • vairāk svaiga gaisa, fiziskās aktivitātes, digitālo risinājumu;
 • skolēnu labklājību (lai bērns skolā jūtas labi).

Nobeigumā G.Tire uzsvēra, ka kaut ko reformējot, jaunajam ir jābūt līdzsvarā ar veco. Vajadzīgas ir ne tikai kompetences, bet jāsaliek jaunais kopā ar veco.

 

Andra Ozola, Skolas Vārds.

06.04.2017. gada numurs.

Komentāri

Skolnieciņš20.07.2017 19:37
Malači igauņi! Kāpēc letiņi atpaliek?

Komentēt:

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

16.03.2018 11:22

@SkolasVards: RT @AijaMelle: "Šodien věrtība ir tas, ko tu vari izdarīt ar to, ko tu zini, nevis tas, ko tu zini," Rīgas Klasiskās ğimnāzijas pieeja #sko…

15.03.2018 11:58

@SkolasVards: Ilūkstes novadā reorganizēs skolas, apvienojot tās Ilūkstes Raiņa vidusskolā https://t.co/ROcpDP8Ysu via @SkolasVards

14.03.2018 08:59

@SkolasVards: IZM rosina paplašināt sociālo garantiju klāstu pedagogiem https://t.co/KGnwTvsh6O via @SkolasVards

13.03.2018 10:08

@SkolasVards: VISC: Eksāmenu noplūdes gadījumā būs daudz vieglāk identificēt attiecīgās skolas valsts pārbaudījumu darbus… https://t.co/D5Rspltjmw

12.03.2018 13:12

@SkolasVards: Tiesībsargs: Pārāk agri skolas rīti palielina veselības riskus un var tikt uzskatīti par bērnu tiesību pārkāpumu… https://t.co/54FXIXlfip

06.03.2018 07:33

@SkolasVards: RT @IZM_gov_lv: Izglītības un zinātnes ministrija rosina pakāpeniski uzsākt mācības no sešu gadu vecuma. Vairāk animācijas filmā: https://t…

06.03.2018 07:31

@SkolasVards: RT @zaneolina: Lūdzu, kad skola savus skolēnus pārstās saukt par “izglītojamajiem”! Skolēni, jaunieši... viņi domā, mācās, spriež, iesaistā…

05.03.2018 14:20

@SkolasVards: Šogad slēgs septiņas, bet reorganizēs 25 izglītības iestādes https://t.co/imoye8ew0H via @SkolasVards

05.03.2018 13:31

@SkolasVards: Pamatizglītības uzsākšana no 6 vai 7 gadu vecuma būs vecāku izvēle https://t.co/9mL1hGyM2P via @SkolasVards

05.03.2018 13:10

@SkolasVards: @zaneolina intervijā @SkolasVards: Izglītībā viss ir atkarīgs no cilvēkiem – viņu motivācijas, prasmēm, informētība… https://t.co/5qFg6nSwhG