Lēmumu neizmaksāt vairākām pašvaldībām līdzekļus pedagogu piemaksām novados sauc par nekorektu un šantāžu

11.08.2018

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un valdības lēmums neizmaksāt vairākām pašvaldībām līdzekļus pedagogu piemaksām ir nekorekts un līdzinās šantāžai, pauda aptaujātie domju priekšsēdētāji.

Baltinavas novada domes priekšsēdētāja Sarmīte Tabore atzina, ka skolu reorganizācija ir "smags jautājums", taču IZM lēmumu papildu finansējumu izmaksāt pedagogiem tajās pašvaldībās, kuras 2017./2018.mācību gadā izpildīja noteikto normētā skolēnu skaita attiecību pret vienu pedagoga mēneša darba likmi, kā arī pašvaldībām, kas veikušas ar skolu tīkla sakārtošanu saistītus pasākumus, domes priekšsēdētāja sauca par nekorektu.

"Mums ir tikai viena skola, un mēs to nevaram optimizēt. Nav pamata skolas slēgšanai," pārliecināta Tabore, piebilstot, ka attiecībā uz pedagogu atalgojumu "minimumu pašvaldība spēj izpildīt".

Arī Līgatnes novada domes priekšsēdētājam Aināram Šteinam IZM nostāja nav saprotama.

"Esam īstenojuši novadā jēgpilnu un uz rezultātu vērstu izglītības reformu, pieaicinot labākos jomas speciālistus. Un bez šiem Jūdas grašiem mēs iztiksim," apgalvoja Šteins.

Domes priekšsēdētājs skaidroja, ka jau iepriekš novadā apvienotas divas skolas, bet šogad novadā izveidota Izglītības padome, kas apvieno izglītības jomas darbiniekus un darbojas izglītības kvalitātes uzlabošanai. Turklāt novadā atvērta jauna sākumskola, kurā ir arī pirmsskolēnu grupa, lai nodrošinātu vieglāku pāreju uz skolu.

"Skolai ir jauns kolektīvs ar pavisam citu filozofiju un vērtībām, lai bērniem nodrošinātu 21.gadsimtam atbilstošu izglītību," pauda Līgatnes domes priekšsēdētājs.

Tāpat novadā izveidots izglītības vērtību kodekss, kura galvenā vērtība noteikta bērns.

"Jā, pedagogiem ir jānodrošina cienīgs atalgojums, bet nauda nevar būt reformas prioritāte. Bērnam un viņa interesēm jābūt reformas prioritātei," klāstīja Šteins.

Savukārt Alsungas novada domes priekšsēdētāja Daiga Kalniņa  pauda, ka IZM rīcība līdzinās šantāžai.

"Skolas reorganizācija nozīmē to, ka vieni pedagogi zaudē darbu, lai citiem paceltu algas. Bet mūsu pedagogi ir solidāri, turklāt viņi zina, ko nozīmētu vienīgās vidusskolas likvidēšana - novadā vairs nebūtu jauniešu -," apgalvoja Kalniņa.

Alsungas vidusskolā ir apmēram 120 skolēnu, un domes priekšsēdētāja uzskata, ka tas ir pietiekams skaits, lai skola turpinātu darbu. Viņa ir pārliecināta, ka ne visi skolēni var mācīties lielākā skolā, bet Alsungā pedagogi audzēkņiem varot veltīt vairāk laika.

"Ministrijas nostāja līdzinās šantāžai. Var formāli zem vienas skolas "pabāzt" vairākas, un tiks uzskatīts, ka ministrijas kritēriji ir izpildīti," pauda Kalniņa.

Jau vēstīts, ka papildu finansējumu piemaksām pedagogiem šī gada pēdējiem četriem mēnešiem nesaņems vairākas pierobežas pašvaldības, liecina valdībā apstiprinātais papildu līdzekļu saņemošo pašvaldību saraksts.

Šādu pašvaldību vidū ir, piemēram, Baltinavas, Kārsavas, Ciblas un Zilupes novads, kas atrodas Krievijas pierobežā. Tāpat pie piemaksām pedagogiem netiks virkne pašvaldību Vidzemes ziemeļu daļā, Kurzemes dienvidrietumos, kā arī Latgales austrumos. Vislielākais to pašvaldību skaits, kurā papildu finansējums netika piešķirs, ir Vidzemē un Latgalē.

Papildu finansējums tiks izmaksāts pedagogiem (izņemot pirmsskolas izglītības iestāžu un speciālo izglītības iestāžu pedagogus) tajās pašvaldībās, kuras 2017./2018.mācību gadā izpildīja noteikto normētā skolēnu skaita attiecību pret vienu pedagoga mēneša darba likmi, kā arī pašvaldībām, kas veikušas ar skolu tīkla sakārtošanu saistītus pasākumus, sniedzot reālu mērķdotācijas ietaupījumu 2016., 2017. un 2018.gadā. Kopumā trijos gados pašvaldību veiktā skolu tīkla sakārtošana devusi vairāk nekā 4,3 miljonu eiro ietaupījumu.

Šogad piemaksas saņems 88 pašvaldības, un piemaksu apmērs ir robežās no 1% līdz 11% no septembrim-decembrim aprēķinātās mērķdotācijas bez finansējuma pedagogu profesionālās darbības kvalitātes piemaksām.

LETA informācija

Komentēt:

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

17.04.2019 16:12

@SkolasVards: RT @zaneolina: Tīmekļsemināra ieraksts ar @igorsgrigorjevs skolu vadītājiem par vidusskolas modeļa praktisko plānošanu - izvēļu grozi, stun…

17.04.2019 16:07

@SkolasVards: Ja līdz maija vidum negrozīs noteikumus par minimālo algu, izglītības darbinieki septembrī sāks beztermiņa streiku… https://t.co/GqIGRIPyMw

16.04.2019 13:35

@SkolasVards: Iznācis žurnāla "Pirmsskolā" jaunais numurs. https://t.co/6OpCmMPfdf https://t.co/MEjpBW0l6P

12.04.2019 13:16

@SkolasVards: Skolēnu Pavasara ekskursiju ceļvedis! Ieskaties, ja plāno klases ekskursiju vai ģimenes brīvdienas! https://t.co/cHdnuYNlUa

12.04.2019 10:38

@SkolasVards: RT @GNarvaiss: Jau vairāk nekā 400 skolas un pirmsskolas Latvijā lieto Edurio aptaujas un platformu, lai uzzinātu skolēnu, vecāku un skolot…

28.03.2019 12:27

@SkolasVards: Nākamajā mācību gadā valsts aizsardzības mācību pieteikušās ieviest 48 skolas https://t.co/AliWQyNy35 via @SkolasVards

28.03.2019 12:24

@SkolasVards: Pedagogu arodbiedrība sāk streika procedūru https://t.co/52wqxyT87V via @SkolasVards

20.03.2019 17:42

@SkolasVards: Naudu pedagogu algu celšanai sola atrast līdz maija vidum; LIZDA joprojām pieļauj streiku https://t.co/ANVGpeQkS9 via @SkolasVards

08.03.2019 17:25

@SkolasVards: RT @GNarvaiss: “”Jauns skolotājs” ir jebkurš skolotājs, kurš sāk darīt jaunas lietas savā darbā. Un viņam ir vajadzīgs mentors.” Inga Pāvu…

01.03.2019 19:40

@SkolasVards: RT @IneseEjugbo: Atgādinājums mazu meiteņu vecākiem un gādīgajiem padomdevējiem: lūdzu nesakiet mazām meitenēm, ka puikas viņas apsmej/raus…