Plāno ieviest obligātu pielikumu pamatizglītības diplomam, norādot iesaisti neformālajā izglītībā un brīvprātīgajā darbā

18.10.2019

Pamatizglītības diplomam būs obligāts pielikums, kurā tiks norādīta skolēna iesaiste neformālajā un interešu izglītībā, kā arī brīvprātīgajā darbā, 16. oktobrī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē norādīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. "Atestātu papildinās ar katra skolēna pienesumu tieši konkrētajā pilsoniskajā līdzdalībā un viņu interešu izkopšanā," skaidroja Šuplinska.

Viņa uzsvēra, ka Latvijas augstskolas to nepraktizē, tomēr ārzemēs šāds pielikums esot ļoti svarīgs rīks, lai konkursā reflektanti apliecinātu savas līderības spējas, interešu sfēras un kompetenci. 

Ministre uzsvēra, ka 2020.gadā jaunatnes organizāciju atbalstam piešķirti 185 168 eiro, savukārt vispārējās, profesionālās un augstākās izglītības satura apguvē iesaistītā personāla profesionālai sagatavošanai un pilnveidei piešķirti 500 000 eiro.

Ministre komisijas locekļiem stāstīja, ka finansējums jaunatnes organizācijām ļaus nodrošināt ikdienas komunikāciju ar jaunatni un pedagogu zemāko mēneša darba algu. Turpretī piešķirtais finansējums personāla profesionālai sagatavošanai ir paredzēts atbalsta mehānisma veidošanai skolotāju profesionālās izaugsmes sistēmas sakārtošanai.

"Apmēram 300 000 eiro no šī finansējuma tiks tērēti personāla digitālajai pratībai. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir izvirzījusi ambiciozu mērķi, lai kāpinātu pedagogu pratību un virzītu šo kā sadarbības procesu, kurā mācās abi - gan pedagogs, gan skolēns vai students," uzsvēra ministre.

Izglītības ministre stāstīja, ka sarunās ar pašvaldībām tiek jautāts, kā skolotāji vērtē savu digitālo pratību un, kas nepieciešams, lai to aktivizētu un veiksmīgāk lietotu ikdienā. Ministrija ir izstrādājusi 23 moduļu programmu un katrā modulī ietilpst astoņas stundas. Programma tiks sadalīta trīs līmeņos, proti, pamata, vidējais un augstākais līmenis.

"Pamata līmenis ir saistīts ar ievadu digitālajās ierīcēs, bet interesantākais būs augstākais līmenis, kas ir saistīts jau ar konkrētu mācību priekšmetu un to, kādus digitālos rīkus un programmas var izmantot konkrētajā mācību priekšmetā," stāstīja Šuplinska.

No februāra vidējais un augstākais līmenis tiks piedāvāts tiešsaistē, tomēr pamata līmenis tiešsaistē nebūs pieejams. Ministre cer, ka programmā lielākā daļa pedagogu jau būs ar pamata zināšanām, lai turpinātu mācības vidējajā vai augstākajā līmenī. 

Ministre piebilda, ka Latvijā ir ap 20 000 pedagogu. Pagaidām plānots, ka programmas apguve varētu notikt 16 stundas, bet šis jautājums vēl ir diskusiju objekts.

Viņa uzsvēra, ka pabeidzot programmu tiks piešķirts sertifikāts un mācību procesa laikā būs pieejams konsultants, kurš sniegs atgriezenisko saiti. Tā IZM risinātu jautājumu par pedagogu atvērtību modernajām tehnoloģijām un bērnu ieinteresētību, norādīja Šuplinska.

LETA informācija

Komentēt:

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

18.02.2020 14:41

@SkolasVards: Kurš labāks – mamma vai tētis? Katram no vecākiem bērna sirdī ir sava neaizstājama vieta, kuru viņš vai nu spēj aiz… https://t.co/yxC5nQTMHF

18.02.2020 14:40

@SkolasVards: Rīkojies mobinga situācijā: Atpazīsti, Saki, Aktivizē un Palīdzi! https://t.co/OOBfuNadQI

18.02.2020 14:40

@SkolasVards: Bērniem nepatīkams un biedējošs saturs internetā?! Kā rīkoties?! Padomi sarunai ar bērnu. Padomi drošības uzstādīj… https://t.co/p5ZTsbJ4Oc

18.02.2020 14:38

@SkolasVards: Bērns redzēja pornogrāfiju – nu un kas? https://t.co/OOBfuNadQI

18.02.2020 14:38

@SkolasVards: Trauma, kas turpinās caur paaudzēm. https://t.co/OOBfuNadQI

18.02.2020 14:36

@SkolasVards: Iznācis e-žurnāla "Vecākiem" jaunais numurs! https://t.co/OOBfuNadQI https://t.co/uBwn3fYtSk

13.02.2020 14:22

@SkolasVards: RT @IzglitibaunK: Matemātikas popularizēšanai izveido pirmo digitālo izlaušanās spēli Latvijā > Ziņas | Izglītība un kultūra https://t.co/a…

13.02.2020 14:22

@SkolasVards: RT @IzglitibaunK: Skolēnu individuālo kompetenču un spēju attīstīšanai būs pieejami vairāk nekā divi miljoni eiro > Ziņas | Izglītība un ku…

13.02.2020 14:21

@SkolasVards: RT @IzglitibaunK: Cenšas visus uzklausīt un nebūt vienaldzīgs. Laurenču sākumskolas direktors Kristaps Zaļais amatā stājās pirms trim gadie…