Žurnāls "Izglītība un Kultūra"

E-laikraksta IZGLĪTĪBA UN KULTŪRA 3. oktobra numurā lasiet:

AKTUĀLI

Izglītība un apmācība ES: atbalsts skolotājiem ir izšķirīgi svarīgs Eiropas izglītības telpas izveidei. 2019. gada pārskats liecina par turpmāku virzību uz svarīgiem Eiropas Savienības (ES) izglītības un apmācības mērķiem un arī uzsver nepieciešamību labāk atbalstīt skolotājus un padarīt skolotāja profesiju pievilcīgāku.

Levits: Mūsdienu akadēmiskā pasaule ir "iedzīta projektu slazdos". Mūsdienu akadēmiskā pasaule ir "iedzīta projektu slazdos", svinīgajā Latvijas Universitātes Senāta sēdē uzsvēra Valsts prezidents Egils Levits. Viņš pauda, ka Latvija nevar attīstīties, ja sabiedrībai nav pieejama kvalitatīva augstākā izglītība, ja tai nav augsnes, kurā veidoties izcilībai, dzimt ģeniāliem atklājumiem un cilvēcei noderīgiem izgudrojumiem. Prezidents atzina, ka LU Senāta rokās ir šādus apstākļus radīt, pat ja šī darba augļus plūks nākamās paaudzes.

Koalīcija no Šuplinskas un IZM sagaida piedāvājumu par konceptuāli atbalstīto pāreju uz mācībām latviešu valodā. Koalīcija no Izglītības un zinātnes ministrijas  un ministres Ilgas Šuplinskas nākotnē sagaida piedāvājumu par valdības partiju konceptuāli atbalstīto plašāku vai pilnīgu pāreju uz mācībām latviešu valodā visos izglītības līmeņos.

Lēmumu par skolēnu atbrīvošanu no eksāmeniem komisiju vietā pieņems skolas vadītājs. Valdība 1. oktobrī atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātās izmaiņas noteikumos, kas paredz atteikties no pašvaldību komisijām, kas pieņem lēmumu par skolēnu atbrīvošanu no eksāmeniem, šī lēmuma pieņemšanu uzticot izglītības iestādes vadītājam.

INTERVIJA

Labprātāk veltītu spēku un enerģiju labvēlīgākām pārmaiņām izglītībā. LIZDA ģimene ir daudzveidīga un katram ir sava aktualitāte. Patlaban kopumā jārealizē 20 reformas un tās atbalstām, bet, saprotot, ka tās pamatā ir jārealizē pedagogiem, ieskaitot izglītības iestāžu administrāciju un atbalsta personālu, sekojam, vai ir padomāts par viņiem, kuriem tās ikdienā jāīsteno. Iemesls asākai viedokļu apmaiņai ar politikas veidotājiem rodas, ja izprotam, ka ideja ir laba, pārmaiņa ir vajadzīga, bet nav pietiekama resursa, ne tikai finanšu, lai tas sekmīgi varētu notikt,” stāsta LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

IZCILĪBAS BALVA

Kultūras ministrija aicina izvirzīt pretendentus Izcilības balvai kultūrā.

SKOLU TĪKLS

Skolu tīkla optimizācija Zemgalē. Vai reformas būs labs un pozitīvs virzītājs Latvijas attīstībai? Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska turpina tikties ar izglītības jomas speciālistiem novados, un sarunas par skolu tīkla attīstību notikušas arī Zemgales reģionā, tādēļ laikraksts uzrunāja lielāku un mazāku novadu pašvaldību pārstāvjus par nākotnes redzējumu.

VIEDOKLIS

Biedrība par matemātikas eksāmenu rezultātiem: VISC būtiski jāmaina pieeja.  Skolēnu vidējais rezultāts centralizētajā eksāmenā matemātikā turpina kristies arī šogad, sasniedzot zemāko rādītāju pēdējā desmitgadē. 2018./2019. mācību gadā skolēni valsts pārbaudījumā matemātikā vidēji uzrādījuši 32,7% rezultātu, kas ir par 1,9 procentpunktiem mazāk nekā pagājušajā gadā.

SEMINĀRS

Jaunā mācību gada aktualitātes interešu izglītībā. Valsts izglītības satura centrs   19. septembrī rīkoja semināru pašvaldību interešu izglītības speciālistiem, audzināšanas darba koordinatoriem un interešu izglītības iestāžu direktoriem par aktualitātēm izglītībā 2019./2020. mācību gadā.

KONKURSS

Iniciatīva un aicinājums domāt un izprast tehnoloģijas. „Vēlamies atbalstīt ideju, ka ikviens bērns un jaunietis var domāt algoritmiski, ne tikai tie, kas skolā apgūst informātiku vai nolēmuši studēt datorzinības. Joprojām pastāv daudzi mīti, piemēram, ka programmēšana vairāk padodas zēnu prātiem. Visa pamatā ir loģiskā domāšana un interese par problēmu risināšanu,” stāsta uzņēmuma „Visma” mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Brīvība-Dzenuška, piebilstot, ka drīzāk to gribētu saukt nevis par konkursu, bet gan par izaicinājumu sev pašam.

Laikraksta saturs pieejams abonētājiem.