Žurnāls "Izglītība un Kultūra"

E-laikraksta IZGLĪTĪBA un KULTŪRA 7. novembra numurā lasiet:

LEPOJAMIES

Pirmo reizi konkursa vēsturē uzvaru izcīna latvietis. 26. oktobrī norisinājās Jāzepa Vītola 6. starptautiskā kordiriģentu konkursa fināls, kurā sacentās četri jaunie diriģenti, diriģējot komponistu Vilņa Šmīdberga, Imanta Kalniņa, Pētera Butāna un Johannesa Brāmsa vokāli simfoniskos skaņdarbus. Par Starptautiskā kordiriģentu konkursa uzvarētāju kļuva Matīss Pēteris Circenis.

AKTUĀLĀS IZGLĪTĪBAS ZIŅAS

Izglītības ministre: skolām jāizvērtē savas stiprās puses.

IZM atkārtoti pauž gatavību risināt jautājumu par profesionālās kvalifikācijas atzīšanas vienkāršošanu.

Visā Latvijā sākušās vērienīgas, inovatīvas mācības profesionālās izglītības darbiniekiem “Emocionālā inteliģence izglītībā”.

Konkursā „Gada sporta skolotājs 2019” izraudzīsies profesionālāko skolotāju.

Programmā "Sporto visa klase" par aktīvāko pasludina Gulbenes novada pašvaldību.

V pasaules diktātam latviešu valodā rakstīšanai klātienē pieteikušies jau 794 cilvēki.

VIESLEKCIJA

Latviešiem ir jākļūst egoistiskākiem. Latvijas skolās skolotājiem mēdz būt paradums koncentrēties uz spēcīgākajiem bērniem klasē. Savukārt Somijā ir prakse sekot līdzi katram klasē. Jautājums nav par to, cik labi zina matemātiku tie, kas to zina vislabāk, bet – cik labi zina matemātiku tie, kas ir vājāki? Pie mums bieži vājākais nezina neko, lekcijā stāsta Anželika Krastiņa, stratēģisko starptautisko attiecību vadītāja un vecākā pasniedzēja starptautisko attiecību vadībā Lapzemes Universitātē.

VĒRTĪBAS

Svarīgs ir svaigs gaiss un zems stresa līmenis. Latvijas Universitātes asociētā profesore klīniskajā psiholoģijā Baiba Martinsone Jelgavā notikušajā konferencē runāja par attiecībām kā vērtību un skolas lomu. Runātāja uzsvēra, ka mainīgajā pasaulē lielākais izaicinājums ir saglabāt fundamentālās vērtības: „Nav tā, ka viss mainās un pasaule apgriezīsies ar kājām gaisā – visi strādās neparastās profesijās un nekam fundamentālam vairs nebūs nozīmes. Vērtības ir tās, kas piezemē un uztur pasaules kārtību, sniedz orientierus. Tas ir tik ļoti svarīgi, lai navigētu šajā mainīgajā pasaulē.”

VIEDOKLIS

IT jomā studijas dod milzīgi daudz informācijas un minimālu to praktisko izmantošanu. Svarīgi neapstāties pie pašlaik sāktajām izmaiņām izglītības saturā, bet turpināt runāt par šī satura kvalitāti, īpaši programmētāju un eksakto priekšmetu virzienā – gan vidusskolas, gan augstskolas līmenī. Es kā 21 gadu vecs programmētājs, tikko vēl gājis cauri šai sistēmai, gribu izcelt, ka īpaši izteikti trūkst informācijas, apmācību un praktisko zināšanu topošajiem informācijas tehnoloģiju (IT) jomas speciālistiem. Stāsta Ēriks Jānis Ejubs, „Proof it” programmatūras izstrādātājs.

KONFERENCE

Kad bezpilota automašīnas brauks pa Latvijas ceļiem? Autonomie transportlīdzekļi, tostarp bezpilota auto, sabiedriskais transports un droni, kļuva par galvenajām tēmām ikgadējā starptautiskajā zinātniskajā konferencē „RelStat 2019”, kas norisinājās Rīgā no 16. līdz 19. oktobrim. Par galvenajiem dalībniekiem šogad ir kļuvuši vadošie pētnieki autonomā transporta jomā no Vācijas, Nīderlandes un Latvijas, kā arī lielākie eksperti mākslīgā intelekta un robotikas jomās no Francijas. Kopumā ar ziņojumiem uzstājās zinātnieki no 18 valstīm.

ATBILD JURISTS

Darba līgums un pamatdarbs. Cits amats ir papildu darbs.

Darbinieka pamatdarba noteikšana (tehniskais vai pedagoģiskais amats).

Darba algas vienlīdzīga noteikšana vadībai pašvaldības skolā un pirmsskolā.

Pedagoga profesionālā pilnveide mācību stundu laikā.

Vai pedagogs ir valsts amatpersona ar ierobežojumiem saņemt dāvanas.

PIEREDZE

Uzņēmīgs skolēns digitālā laikmetā. Rīgas Juglas vidusskolas un Berģu Mūzikas un mākslas pamatskolas sadarbība vainagojusies starptautiskā „Nordplus” Jauniešu izglītības projektā „Uzņēmīgs skolēns digitālā laikmetā”, kurā iesaistītas četras skolas no visām trim Baltijas valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas.

INTEREŠU IZGLĪTĪBA

Bērnu velosacensībām Latvijā – 80.

VIEDOKLIS

Latvija ‒ izglītotākā valsts Eiropā? 2019. gada vasarā izlasīju austrāliešu vēsturnieka Džefrija Bleinija interesanto grāmatu „Īsa 20. gadsimta vēsture”, kurā autors stāstījuma stilā sniedz iespēju doties globālā ceļojumā cauri vienam no vētrainākajiem gadsimtiem cilvēces vēsturē. Manu uzmanību piesaistīja 170. lappusē minētais fakts, ka Latvija 20.–30. gados, iespējams, bija izglītotākā valsts Eiropā. Kā tas tika panākts? Kādi likumi to veicināja? Cik lieli finanšu un materiālie resursi tai tika atvēlēti un, galvenais, kāda bija visas sabiedrības attieksme pret izglītību un savu bērnu izglītošanu, tātad – Latvijas nākotni? Stāsta Andris Antāns, Aizkraukles Vakara (maiņu) vidusskolas direktors.

SKOLAS SOMA

Muzejpedagoģiskā programma „Rainis. Dzimumdiena”.

Izrāde skolu jauniešiem „Gleznas ārpus rāmjiem”.

BIBLIOTĒKA

Durvis ver Imanta Ziedoņa bibliotēka.

Bibliotēka – vieta, kur spert pirmos soļus e-pakalpojumu pasaulē.

Dzejas slams Andreja Upīša memoriālajā muzejā