Žurnāls "Pirmsskolā"

Žurnāla "Pirmsskolā" 1.numurā, kas iznācis janvārī lasiet:

NUMURA INTERVIJA

Jāmeklē ceļi, lai paveiktu, nevis iemesli, lai neveiktu. Intervija ar Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas lektori, Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes Madariņa vadītāju Rasmu Purmali, kura ir piedalījusies gan Noteikumu par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām izstrādē, gan darbojusies Integrētās mācību programmas sešgadīgiem bērniem izstrādes darba grupā.

 

ATBALSTS SKOLOTĀJA DARBĀ

Ar neaizstājamu pleca sajūtu. Mūsdienu sabiedrība un pārmaiņas sabiedrībā un izglītībā izvirza arvien jaunas un daudzveidīgas prasības pedagogu profesionālajai kompetencei. Savukārt pedagogiem ir nepieciešamas ne tikai plašas un pieejamas izglītības iespējas, bet arī atbalsts ikdienas darbā. Tā kā Rīgas pirmsskolas izglītības darbiniekiem pagājušajā gadā bija iespēja piedalīties semināros – supervīzijās, uz sarunu par pedagogu rūpēm, vajadzībām un iespējām saņemt profesionālu palīdzību aicinājām semināru vadītāju, izglītības psiholoģi, sociālo zinātņu maģistri psiholoģijā Lolitu Dālderi.

 

SKOLOTĀJA PIEREDZE

Katru dienu kāds jauns atklājums. Pirmsskolas izglītības skolotāja Liene Ķēniņa mūsu e-žurnāla lasītājiem jau ir pazīstama ar rakstiem par savu pedagoģisko darbību un pieredzi tālajā Norvēģijā. Atgādinām, ka, izmantojot ERASMUS projekta piedāvātās iespējas, Liene strādā Montesori bērnu­dārzā Bergenā un gūst idejas savam disertācijas pētījumam. Šoreiz Liene piedāvā pieredzi par tēmu Ar ko tad atšķiras uz pieredzi balstītas mācības?

 

ĀRVALSTU PIEREDZE

Pirmsskolas izglītība Beļģijā. Pirmsskolas skolotāja logopēde Egija Laganovska pašlaik Comenius programmas ietvaros atrodas Beļģijā, kur visu 2012./2013. mācību gadu darbosies, viņas vārdiem sakot, „kā asistents, kā jaunais pedagogs, kā Latvijas pārstāvis”. Skolotāju vairāk interesē speciālā, iekļaujošā izglītība, bet pēc mūsu lūguma Egija sagatavoja arī ieskatu par pirmsskolas izglītības jomu.

 

IDEJAS ZIEMAS KUSTĪBU ROTAĻĀM

Nāc ar mani spēlēties! Ar patiesu prieku un lepnumu par pirmsskolas izglītības pedagogu profesionalitāti, radošumu un aktivitāti piedāvājam idejas ziemas kustību rotaļām laukumā Nāc kopā ar mums!, kuras īstenotas nupat – janvārī – un kustību rotaļu krājumu Nāc ar mani spēlēties!. Labās prakses materiālu apkopojusi Brocēnu pirmsskolas izglītības iestādes Mūsmājas un speciālās pirmsskolas izglītības iestādes Varavīksne sporta skolotāja Renāte Grišāne. Rotaļas izmantojamas sporta nodarbībās fizisko spēju, kustību prasmju un iemaņu attīstīšanai, nostiprināšanai, arī kā palīglīdzeklis brīvā laika organizēšanā, dažādu pasākumu, jautro brīžu veidošanā.

IR VĒRTS ORGANIZĒT

Sporta svētki Cirkā. Kamēr vēl Ziemassvētku vai Jaungada svinību maskas nav noliktas tālākajos plauktos, tās vēl var izmantot arī citu jautro brīžu organizēšanā. Rīgas 258. pirmsskolas izglītības iestādes sporta skolotāja Ludmila Kartenko, kas mūsu e-žurnāla lasītājiem jau labi pazīstama ar saviem interesantajiem, tematiski dažādajiem un jaunas idejas rosinošajiem sportisko aktivitāšu aprakstiem, piedāvā pieredzes materiālu sporta svētku organizēšanai par tēmu Cirks.

ROTAĻLIETU PAGATAVOŠANA

Pašdarināta rotaļlieta jo-jo. Rotaļlietas jo-jo gatavošanas aprakstu un fotogrāfijas mums ir sarūpējusi Liepājas Bērnu un jaunatnes centra skolotāja Inga Šablo. Šī (nu jau var teikt – vairākās paaudzēs zināmā) rotaļlieta iegūst pavisam citu nozīmi, ja tiek gatavota paša bērna rokām vai kopā ar pieaugušo. Arī sadzīves materiālu izmantošana ļauj izzināt apkārtējās lietas un to īpašības. Rotaļlietas darbošanās princips ir brīnumains un rosina dabaszinību jomas jautājumus, kas sākas ar „Kāpēc” un uz kuriem pieaugušajiem ir grūti atbildēt. Varbūt tieši tāpēc ir vērts tradicionālo rotaļlietu vietā pagatavot jo-jo?

Pieteikšanās bezmaksas vebināram «Skolotājs — vēstnesis zaļākai nākotnei» (20. oktobris, plkst. 10:00)