Žurnāls "Skolas Psiholoģija"

E- žurnāla SKOLAS PSIHOLOĢIJA decembra numurā lasiet:

Domāšanas kļūda. Varbūt esam sevi pieķēruši kādreiz pie domas – kā nu tas tagad izskatīsies, ka darīšu tā vai šitā, un, kad izdarām, esam pārliecināti, ka visi apkārtesošie mūs pamanīja un mūsu rīcību vērtē. Izrādās sociālajā psiholoģijā pētnieki pirms 20 gadiem ir pierādījuši, ka cilvēkiem ir raksturīga „domāšanas kļūda”, ko nodēvējuši par prožektora efektu („spotlight effect”).

Situācijas ietekme uz cilvēka uzvedību. „Domājot par kāda cilvēka uzvedības cēloņiem, mēs par maz ņemam vērā situāciju, kurā darbība notikusi, bet pārlieku lielu uzmanību pievēršam cilvēkam,” ir pārliecināts psiholoģijas doktors Ivars Austers un paskaidro, ka tā ir pamata atribūcijas kļūda – stabila tendence saskatīt vai piedēvēt uzvedības cēloņus lielākā mērā cilvēkam nekā situācijai. Izrādās šī tendence piemīt visiem. Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā norāda, ka patiesība, protams, ir kaut kur pa vidu – abi faktori (gan personība, gan situācija) iespaido to, ko mēs darām.

Bērna individuālā attīstība. Katrs cilvēks kopš bērnības piedzīvo dažādus attīstības ciklus – atdalīšanos no mātes, iepazīšanos ar ārpasauli, kontakta ar līdzcilvēkiem veidošanu, darbošanos patstāvīgi – un kļūst atbildīgs par savu izvēli. Vienlaikus katrs bērns attīstās arī individuāli, un to var ietekmēt iedzimtības faktori – dzimums, temperaments, fiziskās, ķermeniskās īpatnības, intelektuālās dotības, talanti, kā arī nejaušības faktori, bērnam piedzimstot konkrētā zemē un ģimenē, kura ir noteikti materiāli situēta, kurā vecāki konkrētā veidā izturas pret bērnu; ietekmē arī sociālie faktori saistībā ar valdošajām tradīcijām, reliģiju, uzvedības kultūru un citi faktori. Vai ir iespējama vienāda bērnu audzināšana visās ģimenēs un visu bērnu vienāda izglītošana skolās?

Komandē, tātad – līderis? Līdera īpašības dzīvē daudz ko palīdz sasniegt, taču vai tās mīt katrā bērnā vai ir apzināti jāattīsta? Varbūt tās ir unikālas kā absolūtā dzirde un fotogrāfiskā atmiņa? Kas ir līderis? Un vai pseidolīderis ir slikts līderis?

 

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.


Pieteikšanās bezmaksas vebināram «Skolotājs — vēstnesis zaļākai nākotnei» (20. oktobris, plkst. 10:00)