Žurnāls "Skolas Vārds"

Žurnāla "Skolas Vārds" 21. oktobra numurā lasiet:

AKTUĀLI

LIZDA saskata virkni nepilnību jaunajā pedagogu algu modelī, tomēr par protestiem vēl nelemj.

LIZDA: Pedagogu alga valstī vidēji palielinājusies 72% izglītības iestāžu.

75 izglītības iestādēs alga par likmi pedagogiem vidēji kāpusi vairāk nekā par 100 eiro.

Pēc pedagogu algu reformas pāri palikušos 1,7 miljonus novirzīs pašvaldībām kompensējošiem pasākumiem.

 108 pedagogi izteikuši vēlmi vērsties ST saistībā ar kvalitātes pakāpju piešķiršanas kārtību.

 

APTAUJA

Pedagogu atalgojums dažādās skolās. Jauno atalgojuma reformas kritēriju dēļ lielai daļai skolotāju algas ir samazinājušās. Skolas Vārds aptaujā izglītības iestādes, lai izzinātu reālo situāciju.

NUMURA INTERVIJA

Motivācija ir izšķirīga izglītībā. Saruna par izglītības satura reformu ar Valsts izglītības satura centra vadītāju Guntaru Catlaku un tā Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vadītājas vietnieci Velgu Kaksi.

PROJEKTS

Sākas vērienīgs projekts mācīšanas pieejas maiņas atbalstam skolās.

SKOLOTĀJA PIEREDZE

Laboratorija koferī.  Rīgas Teikas vidusskolas skolotājs Pēteris Kaļva ir jaunu ceļu gājējs, kurš spēj aizraut un iedvesmot citus. Viņš meklē veidus, kā ieinteresēt skolēnus un likt viņiem domāt, kā modernās tehnoloģijas pakļaut cilvēka vajadzībām un sasaistīt ar ikdienā nepieciešamo priekšmetu izgatavošanu. Atvērts un sirsnīgs saskarsmē ar cilvēkiem, viņš piekrita sarunai ar Skolas Vārdu.

Algebra un ģeometrija ir mums visapkārt. Latvijas Matemātikas skolotāju apvienība 7. un 8. oktobrī rīkoja konferenci Jaunās paaudzes skolēni: problēmas un risinājumi. Viena no tēmām bija Ar reālo dzīvi saistīta mācību satura apguves dažādi paņēmieni. Ar pieredzi dalījās un kolēģus praktiski darboties mudināja Jēkabpils 3. vidusskolas skolotājas Ilona Bičule un Ligita Ozoliņa.

SKOLU PIEREDZE

Labākie projekti Dobeles, Babītes un Daugavpils skolās: eTwinning saime izvērtē šogad paveikto. 8. oktobrī Rīgā, Spīķeru koncertzālē, notika gadskārtējā Nacionālā eTwinning konference, kurā skolēni kopā ar skolotājiem prezentēja 6 labākos pagājušā mācību gada projektus, aģentūra apbalvoja konkursa Nacionālā eTwinning balva 2016 uzvarētājus un skolotāji piedalījās interesantās nodarbībās par improvizācijas metodēm un smadzeņu darbību.

ĀRVALSTU PIEREDZE

Latvijas izglītības darbinieki iepazīst britu labo praksi skolu vadībā. Oktobra sākumā grupa Rīgas un Daugavpils izglītības darbinieku apmeklēja Londonu un izzināja Anglijas izglītības sistēmu un mācību procesu vairākās skolās, kuras Lielbritānijas mācību kvalitātes uzraudzības dienests ir atzinis par izcilām. Skolas Vārds iztaujāja dažus oktobra brauciena dalībniekus: ko jaunu un atšķirīgu viņi ieraudzīja britu izglītības sistēmā, mācību procesā un metodēs.

SKOLA UN SKOLĒNS

Bērnu uzvedības problēmas skolā. Ko darīt? Skolās ir sācies jauns mācību gads, taču ir problēmas, kas nepazūd un atkārtojas gadu no gada. Viena no tām ir bērnu uzvedības problēma. Kas īsti ir uzvedības problēmas? Kā tās atklāt? Kā palīdzēt bērniem un skolotājiem? Par to savā gadskārtējā konferencē sprieda Latvijas skolu psihologi.

SKOLAS VIDE

Klausīšanās, kas veicina saskarsmi. Dzirdēšana ir informācijas uztveršana, bet klausīšanās ir uztvertās informācijas analīze.

SKOLAS PIEREDZE

Zviedru galds skolā radina pie patstāvības. Rugāju novada vidusskolas pieredze. Erasmus+ projekta ietvaros Rugāju novada vidusskolas direktore Iveta Arelkeviča savulaik nolūkoja zviedru galda ideju Somijā un pēc tam kopā ar savu vietnieci Ilzi Dobrovoļsku šo pašapkalpošanās modeli novēroja dzīvē arī Islandē. Izrādās, ka Somijā, Zviedrijā, Islandē pašapkalpošanās skolu ēdnīcās ir ierasta parādība. Bērni paši sev var uzlikt porciju tādā izmērā, kādā viņi to vēlas un domā, ka viņi to apēdīs.

AKTUĀLĀS IZGLĪTĪBAS ZIŅAS

Izglītības ministrs: Pedagogu darba samaksas modelis vēl attīstīsies.

Šadurskis: Pieteikumam ST saistībā ar pedagogu kvalitātes pakāpēm nevarēs atrast cietušos.

Satversmes tiesa tomēr ierosina lietu pēc Jaunjelgavas pašvaldības pieteikuma par minimālo skolēnu skaitu klasēs.

IZM varētu rosināt paaugstināt valsts valodas zināšanu prasības pedagogiem.

Šadurskis: Neretas vidusskolā atalgojums par slodzi pedagogiem samazinājies, jo krities skolēnu skaits.

LIVA viceprezidente: Situācija ar pedagogu algu reformu valstī dažāda; Rīgas Juglas vidusskolā mazākā likme par slodzi - 835 eiro.

Mudina vecākus vairāk iesaistīties, lai savlaicīgi pamanītu skolas vecuma bērnu problēmas.

Rīgas bērnudārzos izmēģinās jaunu pieeju sociālo problēmu ģimenē ātrākai atpazīšanai.

Viena skolēna izmaksas Daugavpils novada skolās svārstās no 53 līdz 619 eiro mēnesī.

METODISKIE MATERIĀLI

Metodiskā izstrādne  literatūras pārbaudes darbam vidusskolā Dzejoļu izlases veidošana.

Metodiskā izstrādne literatūras pārbaudes darbam vidusskolā Kultūras cilvēka dienasgrāmata. Pieredzē dalās Pļaviņu novada ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Armanda Lasmane.

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

 

Pieslēdzies e-žurnāliem

Aizmirsi paroli?

Vēlies kļūt par abonentu?