Žurnāls "Skolas Vārds"

E-žurnāla SKOLAS VĀRDS 30. janvāra numurā lasiet:

VIEDOKLIS

Kā palīdzēt mūsdienu skolēniem mācīties? Atceroties savu skolas pieredzi, draugi un paziņas nereti man jautā, kā es tieku galā ar noteiktām situācijām klasē. Dzirdot atbildi, ka galvenokārt sarunājoties ar skolēniem, viņu vecākiem, kolēģiem un, ja vajag, atbalsta personālu, ziņkārīgie jautātāji parasti ir manāmi vīlušies, jo tā vien izskatās, ka cerēja dzirdēt stāstu par kādu maģisku „skolotāja talantu”, mākslu, iedzimtību vai tamlīdzīgu ezoteriku. Taču maģijas šeit nav. Lai varētu palīdzēt skolēniem mācīties, skolotājam ir ļoti daudz jāmācās un jānostiprina daudzas prasmes. Nemitīgi! Stāsta Aleksandrs Vorobjovs, Mārupes Valsts ģimnāzijas matemātikas un fizikas skolotājs.

AKTUĀLĀS IZGLĪTĪBAS ZIŅAS

Grozījumi Vispārējās izglītības likumā.

Virzību Saeimā sāk likumprojekts par jauniešu izglītošanu valsts aizsardzībā.

Skatīs rosinājumu, ka MK nosaka regulējumu bērnu agrīnās attīstības izvērtējumam.

Savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par pirmsskolas pedagogu darba samaksas nodrošināšanu no valsts budžeta.

Valsts mēroga biznesa simulācijas sacensībās uzvar skolēnu komanda no Daugavpils.

Sākas pieteikšanās lielākajam fizikas konkursam „FIZMIX Eksperiments”.

IZGLĪTĪBAS PROGRAMMA

Cer panākt izrāvienu Latvijas izglītībā. Sākusies reģistrēšanās dalībai jaunā skolotāju izglītības programmā „Mācītspēks”, aicinot atsaukties potenciālos pretendentus – mērķtiecīgus, motivētus profesionāļus, kuri savu nākotni vēlas saistīt ar skolotāja darbu. Pretendenti ar jau iegūtu augstāko izglītību stingrā atlases kārtībā varēs pieteikties studiju programmai, kurā apgūs pedagoga darbam nepieciešamās zināšanas un prasmes. Programmā būs tikai budžeta vietas un maksas vietas netiek paredzētas.

INTERVIJA

Skolā jādod vispusīgi pamati un izpratne par tehnoloģiju darbību. Nenoliedzami, arvien vairāk pārliecināmies, ka tehnoloģijas kļūst par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, tās ietekmē nākotnes darba tirgu, tādēļ rodas jautājums, kādas prasmes bērniem jau būtu jāapgūst skolā, lai vieglāk un mērķtiecīgāk varētu izdarīt izvēli savai nākotnei. Uz sarunu aicinājām IT uzņēmuma „Tilde” biznesa attīstības direktoru Kasparu Kauliņu, jo viņa komandas mērķis ir nemitīgi attīstīties, strādāt pie mūsdienīgām un nākotnē vērstām lietām, arī mākslīgā intelekta tehnoloģijām.

DISKUSIJA

Jaunieši un pilsoniskais aktīvisms. 15. janvārī Kaņepes kultūras centrā noritēja interneta žurnāla „Satori” rīkota publiska diskusija „Es neko negribu, gribu visu!” par jauniešiem un pilsonisko aktīvismu. Diskusiju vadīja „Satori” galvenais redaktors Henriks Eliass Zēgners, un tajā piedalījās mūziķis un podkāsta (audio fails, kas līdzinās radio raidījumam) „Pēdējā pilīte” veidotājs Jānis Krīvēns (Krivenchy), publiciste un aktīviste Linda Curika, vidusskolniece un aktīviste Janta Paula Putniņa, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolotāja Daiga Zirnīte un biedrības „Eiropas kustība Latvijā” prezidents Andris Gobiņš. 

ĒNU DIENA

Skolas gatavojas Ēnu dienai. No 14. janvāra ir atvērta skolēnu pieteikšanās ikgadējai „Junior Achievement Latvia” („JA Latvia”) karjeras izglītības programmai „Ēnu diena”. Šogad tā norisināsies 12. februārī. Šā gada Ēnu dienas tēma – perspektīvās profesijas, kuras nākotnē saskaņā ar pašreizējām darba tirgus prognozēm būs pieprasītākas nekā tajās pieejamo speciālistu skaits. Pamatā tās ir profesijas tādās nozarēs kā dabaszinātnes, matemātika, informācijas tehnoloģijas, inženierzinātnes, ražošana, būvniecība un veselības aprūpe.

ATBALSTS

Sasniegumi bez izdegšanas. Jebkura aizraušanās vai projekts neizbēgami noved pie stresa. Bez stresa nav izaugsmes, un tas pats par sevi nav nekas slikts, kā rāda pētījumi. Problēmas rodas, kad mēs no šī stresa neatslēdzamies. Nepilnvērtīga atpūta noved pie nepilnvērtīga darba. Rezultātā ir jāpieliek arvien lielākas pūles, lai uzturētu pat zemas vidējās normas darba performancē. Tas izslēdz spēju sasniegt lieliskus rezultātus, kurus bijām iecerējuši, apņemoties jauno darbu, projektu vai aktivitāti.

ZINĀTNE UZ SKATUVES

„Zinātne uz skatuves” – starptautiska pieredze. 2019. gada rudenī Kaškaišā, Portugālē, notika Eiropas dabaszinātņu skolotāju festivāls „Zinātne uz skatuves”. Šādi festivāli Eiropā notiek kopš 2000. gada, un jau otro reizi tajā piedalījās arī dabaszinātņu skolotāji no Latvijas.

PIEREDZE

Video un animāciju veidošana dabaszinātņu priekšmetos. Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolotāju Lienes Sabules (bioloģija) un Lienes Krieviņas (matemātika un datorpratība) pieredze, kā vienotā projektā sadarbojas datorpratības skolotājs ar dabaszinātņu (bioloģijas, ģeogrāfijas) un angļu valodas skolotājiem, kopā ar skolēniem veidojot animācijas un video dabaszinātņu priekšmetos.

Fizikas projekts „Un tomēr viņa griežas”. Projekts „Un tomēr viņa griežas” ir eksperimentu un demonstrējumu komplekss, lai veicinātu bērnu izpratni, kā rotācija ietekmē mūs un lietas ap mums – sākot no rotaļlietām un beidzot ar planētām un galaktikām. Zintis Buls strādā Jelgavas pilsētas pašvaldības pieaugušo izglītības iestādē „Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs”, ir interešu izglītības pasniedzējs pirmsskolas vecuma bērniem. Viņš strādā programmu „FasTracKids” un „Miniphänometa” ietvaros ar uzsvaru uz dabaszinātņu tēmu apguvi.

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

Pieteikšanās bezmaksas vebināram «Skolotājs — vēstnesis zaļākai nākotnei» (20. oktobris, plkst. 10:00)