Žurnāls "Skolas Vārds"

E-žurnrāla SKOLAS VĀRDS 20. februāra numurā lasiet:

VIEDOKLIS

Bērnu nākotne tiek pārdota izsolēs. Viens no spēkā esošā Nacionālā attīstības plāna mērķiem ir nodrošināt pozitīvu un stabilu tautas ataudzi Latvijā, pieaugošu dzimstību un iedzīvotāju vēlmi dzīvot un atgriezties Latvijā, tomēr realitāte ir pavisam cita. Galvaspilsētas vadība raida skaidrus signālus, ka dod priekšroku citām prioritātēm, nevis ģimenēm ar bērniem. Kamēr rindā uz vietu bērnudārzā Rīgā gaida 2239 bērni, Rīgai piederoši namīpašumi centrā, kuros varētu ierīkot jaunas pirmsskolas izglītības iestādes, tiek pārdoti izsolēs.

AKTUĀLĀS IZGLĪTĪBAS ZIŅAS

Aktuālā informācija par tiesībām iegūt izglītību bez maksas.

IKVD par individuāliem mācību piederumiem.

Projekta “PuMPuRS” īstenošanai palielina pieejamo ES fondu finansējumu.

Seši vidusskolēni ēno RTU zinātniekus Eiropas Kodolpētniecības centrā Šveicē.

Piedalies skolēnu konkursā „Aizved klasi piedzīvojumā”.

MATEMĀTIKAS SVĒTKI

Tiec ārā no žēlas rutīnas ar matemātikas palīdzību! Lai Latvijas sabiedrībā popularizētu matemātiku, parādot tās izmantošanas iespējas daudzās profesijās, informācijas tehnoloģiju uzņēmums „Accenture” sadarbībā ar partneriem ir izveidojis Latvijā pirmo digitālo izlaušanās spēli „MathScape”. Matemātikas uzdevumos parādīts, kā ikdienā matemātikas zināšanas noder pavāram, autosacīkšu braucējam, modes dizainerei, ugunsdzēsējam un citu profesiju pārstāvjiem.

KARJERAS IZGLĪTĪBA

Jaunieši aicināti apmeklēt Atvērto durvju dienas valsts iestādēs. Šogad valsts pārvaldes iestādes atvērs savas durvis interesentiem trīs dienas – no 1. līdz 3. aprīlim, aicinot skolēnus un jauniešus atklāt un izprast, kā strādā mūsu valsts.

ROSINĀTAVA 2020

Lai kļūtu par uzņēmēju, jābūt trakam un drosmīgam. Kā noticēt sev, savām iespējām un nākotnei Latvijā – sabiedrībā pazīstamas personības dalījās ar saviem pieredzes stāstiem neformālā konferencē „Rosinātava”, kas 5. februārī norisinājās Siguldā un tika definēta kā karjeras pasākums vidusskolēniem no visas  Latvijas. Trakums un drosme ir divas galvenās īpašības, kam jāpiemīt cilvēkam, lai viņš kļūtu par veiksmīgu uzņēmēju – tas tika akcentēts visas dienas gaitā un ikviena runātāja sacītajā.

ATBALSTS

Problēmu risināšanas māksla. Pastāv uzskats, ka problēmu risināšana ir pati galvenā prasme, kādu cilvēks var apgūt. Spēja risināt problēmas nozīmē, ka ir iespējams pārvaldīt dažādas situācijas un veikt nepieciešamās izmaiņas. Nākotnes darba ziņojumā Pasaules ekonomikas forumā ir pausts, ka vispieprasītākā darba prasme 2020. gadā ir komplekso problēmu risināšana. Iemesls tam ir tāds, ka prasme risināt problēmas paver iespējas pozitīvām izmaiņām. Cilvēces vēstures gaitā problēmu risināšana ir bijusi viena no galvenajām prasmēm, lai izdzīvotu, attīstītos un veidotu sabiedrību.

SKOLOTĀJS

Mācīt ķīmiju interesanti. Ļoti svarīgi, lai lietas, par ko mācāmies, būtu saistītas ar reālo dzīvi un skolēnam pietiekami nozīmīgas, uzskata skolotājs Jānis Celmiņš. Viņš Smiltenes vidusskolā māca ķīmiju 8.–12. klasei. Skolas darbā rit 38. gads. Par galveno skolotāja darbā viņš uzskata ieinteresēt, aizraut, iedvesmot, motivēt skolēnus. Bet pats svarīgākais ir pozitīva emocionāla gaisotne klasē.

PIEREDZE

Izprast un motivēt. Protams, vielu formulas un reakciju vienādojumus, kā arī aprēķinu uzdevumus jaunieši, beidzot skolu, nerakstīs un nerēķinās, ja vien nesaistīs savu nākotni ar ķīmiju, bet visas šīs darbības attīsta indivīda loģisko domāšanu. Un apgalvot, ka dzīvē nevajadzēs loģiski domāt, manuprāt, ir absurdi. Stāsta Liepājas Valsts 1.  ģimnāzijas ķīmijas skolotāja  Elizabete Sirotina.

Ķīmijas un vides zinību skolotājas Innas Koļesņikovas pieredze. Piedalīšanās projektos un dažādu spēles elementu izmantošana stundās ir veids, kā ķīmiju māca Rīgas Ķengaraga vidusskolas skolotāja Inna Koļesņikova. Divdesmit gadu viņa ir nostrādājusi farmācijas kompānijā, bet nu jau divdesmito gadu strādā skolā.

METODISKIE MATERIĀLI

Elektrolīti un neelektrolīti.

Mācību stundas plāns “Skābes” (8. klase).

Klases stunda 11. klasē “Mūsu apkārtējā vide”.

 

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

Pieteikšanās bezmaksas vebināram «Skolotājs — vēstnesis zaļākai nākotnei» (20. oktobris, plkst. 10:00)