Žurnāls "Skolas Vārds"

Žurnāla SKOLAS VĀRDS 28. augusta numurā lasiet:

AKTUĀLI

No 1. septembra pakāpeniski 1., 4., 7. un 10. klasēs sāk ieviest jauno mācību saturu un pieeju. Atzīmes saglabāsies arī turpmāk, taču to primārais mērķis ir novērtēt, ko bērns var, prot, zina, demonstrē. Diemžēl bieži gribam ar atzīmi motivēt, stimulēt, bet daudz nozīmīgāk ir skaidri vienoties, ka atzīme ir tikai par rezultātu.

Pūces ir aizlidojušas. Ata Kronvalda balvu pasniegšanas ceremonija 2020. Īsi pirms jaunā mācību gada iesākuma atceramies un apbalvojam tos pedagogus un skolu kolektīvus, kuri Latvijas un starptautiskā mērogā ir sasnieguši izcilus un novērtējamus rezultātus. 24. augustā Latvijas Valsts prezidents Egils Levits un Ata Kronvalda fonda prezidents Henriks Danusēvičs pasniedza kopš 1989. gada iedibināto Ata Kronvalda balvu  pedagogiem un Diplomus skolu reitingu uzvarētājiem.

Pedagogiem nodrošināta iespēja bez maksas pilnveidot digitālās prasmes. Tā ir inovatīva pieeja pedagogu digitālo prasmju pilnveidošanas procesa organizācijai, jo paredz iespēju katram kursu dalībniekam apgūt saturu sev ērtā tempā un laikā. Kursā jāapskata tehnoloģijas un rīki, kurus var izmatot mācību procesā, lai veicinātu sadarbību, atvieglotu mācību procesa organizēšanu.

Epidemioloģiskās drošības nolūkos skolām atļauj komplekso pusdienu vietā pasniegt tikai pamatēdienu. Izmaiņas paredz pieļaut iespēju, ka izglītības iestādes var nodrošināt tikai vienu ēdienu komplekso pusdienu piedāvājumā. Vienlaikus būtiski ir nodrošināt noteikumos noteiktās uzturvielu un enerģētiskās vērtības normas.

Programmas „Latvijas skolas soma” laikā izglītības iestādes aicina izvēlēties neliela formāta mobilās norises. Metodiskajos ieteikumos skolas šajā periodā ir aicinātas izvēlēties neliela formāta mobilās norises, kas pielāgojamas šī brīža situācijai, un var notikt, piemēram, klases telpās, skolas zālē vai citviet. Turklāt arī kultūras iestādes piedāvā tādus pasākumus, ņemot vērā valstī noteiktās prasības, un tos var izmantot arī skolēni.

Privātajām izglītības iestādēm vienkāršo procedūru finansējuma saņemšanai pedagogu darba samaksai. Lai saņemtu valsts budžeta finansējumu pedagogu algām, privātajām izglītības iestādēm turpmāk vairs nebūs jāslēdz atsevišķs līgums ar ministriju, tādējādi ievērojami samazinot administratīvo slogu, paredz valdībā atbalstītie Ministru kabineta noteikumu grozījumi.

VIEDOKĻI

Kā Latvijas skolas organizēs jauno mācību gadu? Stāsta Jaunpiebalgas vidusskolas direktors Arnis Ratiņš, Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga, Baložu vidusskolas direktore Vita Broka, Jelgavas 4. vidusskolas direktors Agris Celms, Aglonas vidusskolas direktore Lidija Šatilova, Bauskas novada pašvaldības Izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes priekšnieks Ivars Balamovskis.

FORUMS

Kā būt drosmīgiem, uzticēties sev un citiem. 21. augustā Liepājā koncertzālē „Lielais dzintars” un arī tiešsaistē notika izglītības vadītāju un komandu forums „Izglītība VAR”. Foruma organizatori deva iespēju papildināt jau esošās zināšanas ar jaunākajām vadīšanas, organizēšanas, komandas un sevis motivēšanas atziņām. Sesijā „Nākotnes vadītājs”  tika skatīti globāli izglītības jomas attīstības jautājumi un tendences, otrajā blokā „Cilvēku vadītājs” eksperti dalījās atziņām par komandas vadību, motivēšanu, dažādām paaudzēm un kopsaucēja meklējumiem, bet sesijā „Sevis vadītājs” – par izdegšanas sindromu, šaubām utt. un kā sev palīdzēt. Izdevumā „Skolas Vārds” piedāvājam ieskatu domu apmaiņai par to, kā būt sekmīgam citu cilvēku vadītājam.

VIEDOKĻI

Ko pilotskolu 1. klases skolotāji iesaka kolēģiem? Stāsta Vecumnieku vidusskolas sākumskolas skolotāja Ivanda Ieveniece, Grobiņas sākumskolas topošā 1. klases audzinātāja Liene Ansone, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas direktors Aldis Rakstiņš, Kalsnavas pamatskolas direktores vietniece Regīna Makovska, Kalsnavas pamatskolas skolotājas Sarmīte Kukāre, Sandra Kukāre, Ilzīte Oga.

PIEREDZES STĀSTS

Darbs skolā sniedz pārliecību un ticību saviem spēkiem. Kristīne Lepnāne, Privātās vidusskolas „Patnis” absolvente.

Augstskolas rektore: Jaunieši vēlas studijas, kas māca un izklaidē. Oksana Lentjušenkova asoc. prof., Ekonomikas un kultūras augstskolas rektore.

TEĀTRA MĀKSLA

Kas mācīs teātra mākslas stundas? Stāsta Kalsnavas pamatskolas direktore Gunta Lapsa, Rīgas 31. vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā Maija Kākere, Brocēnu vidusskolas direktors Egons Valters, Jelgavas Valsts ģimnāzijas direktore Inese Bandeniece, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas direktors Aldis Rakstiņš.  

 

Žurnāla saturs pieejamsa abonētājiem.

Pieteikšanās bezmaksas vebināram «Skolotājs — vēstnesis zaļākai nākotnei» (20. oktobris, plkst. 10:00)