Dizains un tehnoloģijas. Darba burtnīca 1.-3. klasei. Ir NOLIKTAVĀ

Izdevniecība Skolas Vārds

ISBN 978-9934-629-43-3

Autore

Ieva Mickus

135 lpp.

Izmērs: A4 (210x297 mm)

Piegāde:

Ar Omniva pakomātu vai kurjeru

Iespēja saņemt birojā:

Rīga, Ieriķu iela 5 (B ieeja)

Izdošanas laiks: 2023. gada augusts

Pieejamība: drukātā un digitālā formātā

Darba burtnīcas saturs veidots atbilstoši “Dizains un tehnoloģijas 1.-9. klasei” mācību priekšmeta programmas paraugam, kas ir izstrādāts Valsts izglītības satura centra Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” ietvaros pēc Skola2030 izveidotās programmas. Viena darba burtnīca paredzēta trīs mācību gadiem.

Darba burtnīcā ir darba lapas secīgi 1., 2. un 3. klasei šādiem tematiem:


1. klasei paredzētas 34 mācību stundas:

  • ► Kā ver, tin, kārto, sien, loka, līmē rotājumus no koku lapām?

  • ► Kā griež, plēš, burza, loka, savieno papīra objektus?

  • ► Kā kombinē dažādas formas un rotā plakanus un telpiskus izstrādājumus no plastilīna un sāls mīklas?

  • ► Kā cep maizi? Kā atspoguļo maizes tapšanas ceļu?


2. klasei paredzētas 66 mācību stundas:

  • ► Kā veido izstrādājumus ar dažādām faktūrām no māla un plastikas? 

  • ► Kā šuj ar rokām un dažādi rotā ar vītām, pītām aukliņām un tamborētām pīnītēm izstrādājumu? 

  • ► Kā griež šķēlēs un gabaliņos produktus, lai pagatavotu maizītes?

  • ► Kā gatavojos un organizēju svētkus?

  • ► Kā izgatavo locītus, pītus, rullētus papīra objektus?


3. klasei paredzētas 52 mācību stundas:

  • ► Kā dārzeņus un augļus šķiro, mazgā, mizo, skalo un smalcina, lai pagatavotu salātus, uzkodas, dzērienus?

  • ► Kā šuj ar rokām sienas gleznu? 

  • ► Projekts "Kā izgatavo mājokļa maketu un tā izklājumu?"

  • ► Kā stiprina kopā dažādus dabas materiālus? 

  • ► Kā izstrādā spēli?

 
Saruna ar darba burtnīcas autori Ievu Mickus


Ieva Mickus ir dizaina un tehnoloģiju priekšmeta skolotāja Ventspils novada Zūru pamatskolā.  Skolotāja strādā gan sākumskolas, gan pamatskolas posmā un izstrādā mācību materiālus dizaina un tehnoloģiju priekšmetā.


Darba burtnīcā 1.-3. klasei par pamatu ir ņemts pamatizglītības standarts un Skola2030 paraugprogramma. Tas ir pirmais mācību līdzeklis pēc jaunā satura šajā mācību priekšmetā. Mācību līdzeklis ir aprobēts skolā mācību stundās.

Vietām tēmām ir mainīta secība un tas ir darīts ar nolūku, lai darbu padarītu radošāku. Piemēram, 1. klasei, uzsākot skolas gaitas, pēc paraugprogrammas pirmā tēma ir piedāvāta papīra locīšana un griešana, tomēr darba burtnīcā kā pirmā tēma ir darbs ar koku lapām. Tas darīts tādēļ, ka pirmklasnieki iepazīst ne tikai savu skolu un jaunos draugus, bet arī apkārtējo teritoriju. Tā ir lieliska iespēja saulainā laikā pastaigāt pa skolas teritoriju, pašiem salasīt koku lapas un no tām izveidot sev tīkamu darbiņu.

Kopumā burtnīca ir veidota tā, lai skolēnam būtu kā palīgs. Lai varētu izprast, kas īsti ir dizaina tapšanas posmi, kas ir dizains un kā pareizi plānot savu darbu, lai nonāktu līdz rezultātam, kas sākotnēji ir iecerēts. Burtnīcā ir arī dažādu darbu paraugi, kur skolēns var iedvesmoties, ja sākotnēji pašam vēl ir grūti noformulēt savu ideju. Var paskatīties paraugus, sākumā izveidot līdzīgu, vai veidot kaut ko pavisam citādāku.

Ik pa laikam burtnīcā parādās arī atgādnes. Tajās skolēnam ar dažādu informāciju tiek pateikts priekšā, kā pareizi rīkoties, vai arī atgādinājums, lai kaut kas neaizmirstas, pievērsta uzmanība arī tām lietām, kur jāievēro piesardzība, piemēram, darbā ar šķērēm, adatu, vai kādu iekārtu.

Pie katra darāmā darba parādās arī kāds krāsains puzles gabaliņš. Tā ir kā atgādne skolēnam, lai viņš zinātu, kurā no dizaina posmiem tajā brīdī notiek viņa darbošanās. “Mēs jau labi zinām, ka liekot puzles gabaliņu pie gabaliņa - beigās ieraugām attēlu. Arī šajā burtnīcā ir līdzīgi – puzles gabaliņš pie puzles gabaliņa un rezultātā skolēnam tapis lielisks dizaina darbs,” stāsta Ieva.

Lai skolēnam būtu arī neliela paškontrole, pie katra darba ir paredzēta vieta, kur ierakstīt datumu līdz kuram darbs būtu jāpabeidz.

Burtnīcā ir iekļautas vairākas foto pamācības. Tas ļauj skolēnam ne tikai gaidīt skolotāja pamācības, bet arī darboties pašam, ja ir to spējīgs izdarīt. Līdz ar to vienmēr ir līdzi paraugs, kur ieskatīties, ja ir kaut kas aizmirsies. Tāpat burtnīcā ir dažādi shematiskie attēli, piemēram, kā locīt papīru.

Kad darbs būs pabeigts, tēmas beigās būs vērtējuma tabulas. Tas ļaus pašam skolēnam noteikt, ko viņš ir vai nav apguvis, vai kas vēl ir jāpamācās un arī palīdzēs novērtēt klases biedru veikumu.

Dizaina process ir ļoti radošs, tāpat arī skolēnu idejas ir ļoti radošas. Noteikti būs  skolēni, kas papildus uzdotajam darbam vēlēsies izdarīt kādu papildus darbu, vai izveidot pavisam atšķirīgu darbu, nekā citi klases biedri. Šim nolūkam katras tēmas beigās paredzētas atsevišķas baltas lapas, tur varēs veikt pierakstus, zīmēt skices vai uzrakstīt kādu citu informāciju. Tas palīdzēs arī katram skolēnam veidot savu darba plānu. Tāpat katras tēmas beigās ir iekļauti dažādi “Pārbaudi sevi” jautājumi.

Lai arī dizains un tehnoloģijas ir tas mācību priekšmets, kas paredz vairāk veikt individuālu darbu, tomēr darba burtnīcā ir iekļauti arī uzdevumi, kur skolēns var strādāt pārī vai nelielā grupā. Tādejādi veidojot grupu darbus, ir iespēja izveidot arī lielu kolektīvo darbu.

 

 
Atgriešanās atpakaļ