9.

novembris

2022

Skolēnus aicina uz sarunu ar zinātniekiem projektā ZINĀTNE.ZOOMED.IN jeb ZINĀTNE. PIETUVINĀTA

Dalīties:

Izglītības un zinātnes ministrija no 9. līdz 15. novembrim aicina 9. - 12. klašu skolēnus piedalīties tiešsaistes sarunās ar Latvijas zinātniekiem un zinātniecēm. Lai iepazīstinātu skolēnus ar zinātnes plašumiem un pētniecības aizraujošo dabu, ar zinātniekiem sarunāsies jauniešu raidījumu vadītājs, kurš uzdos jautājumus gan par zinātnieku pārstāvēto zinātnes nozari, gan viņu personisko darba pieredzi.

Projekts ZINĀTNE.ZOOMED.IN jeb ZINĀTNE.PIETUVINĀTA notiek jau ceturto reizi. Līdz šim sarunās ir piedalījušies  50 zinātnieki un vairāk nekā 5000 skolēni no visas Latvijas. Lai varētu piedalīties pēc iespējas plašākas skolēnu skaits, sarunas notiek tiešsaistē.

Skolēnus ir  interesējušas dažādas tēmas, tomēr līdz šim visvairāk skatītā saruna ir ar tālizpētes pētnieku, zinātnieku Daini Jakovelu, kurš pārstāv Vides risinājumu institūtu un ir aktīvi iesaistījies arī kosmosa izpētes misijās. Dainis Jakovels sarunā norāda, ka, pabeidzot skolu, vēl nav zinājis, kur vēlas studēt un ar kādu nozari saistīt savu nākotni. Loģiski būtu bijis izvēlēties fiziku, jo šajā priekšmetā viņam bijušas labas sekmes un panākumi fizikas olimpiādēs, bet, no otras puses,  Dainis vēlējies doties medicīnas virzienā, jo ārsta profesija šķitusi perspektīva. Tad, pētot dažādas studiju programmas, nākošais zinātnieks atradis programmu „Medicīnas inženierija un fizika”, kas šķitis kā vidusceļš starp tehnoloģijām un medicīnu. Šajā programmā Dainis Jakovels arī uzsācis un pabeidzis studijas, bet zinātniski pētāmā tēma ar laiku mainījusies - sarunas laikā uzzinām, kā viņš kļuvis par tālizpētes pētnieku, kurš vēro dabu ar lidmašīnu, satelītu un dronu palīdzību.

No 9. līdz 15. novembrim notiks septiņas tiešsaistes sarunas ar zinātniekiem:

  • 9. novembrī no plkst. 13.00-13.40 INESE SIRICA. Saruna par tautas mākslu, otētiem motīviem uz Latvijas pūra lādēm un pūra skapjiem un ornamentu attīstību latviešu tekstilmākslā

  • 9. novembrī no plkst. 14.30-15.10 LINDA GULBE. Saruna par mežaudžu krāju automātisku novērtējumu, pilsētvides objektu 3D rekonstrukciju un mašīnmācīšanās pielietojumu, izmantojot tālizpētes datus.

  • 11. novembrī no plkst. 13.00-13.40 ĀRIS JANSONS. Saruna par vajadzībām un interesēm, kas raksturo mežaudzes un to iemītniekus, mežu īpašniekus, kā arī mūsu tautsaimniecību un sabiedrību.

  • 11. novembrī no plkst. 14.30-15.10 INTA MIERIŅA. Saruna par migrācijas, integrācijas un nacionālās identitātes jautājumiem.

  • 14. novembrī no plkst. 14.30-15.10 RŪDOLFS CEŠEIKO. Saruna par fizisko aktivitāšu nozīmīgumu dzīves kvalitātes nodrošināšanā.

  • 15. novembrī no plkst. 13.00-13.40 ANTRA GAILE. Saruna par kopdarbu, kurā iesaistīti daudzi zinātnieki, lai skaidrotu Visuma uzbūvi.

  • 15. novembrī no plkst. 14.30-15.10 KRISTAPS KĻAVIŅŠ. Saruna par to, kā biomateriāli maina cilvēka šūnu darbību.


Lai piedalītos sarunās, skolotāji tiek aicināti pieteikt klases: https://bit.ly/ZinatneZoomedIN
Aicinām skolēnus būt aktīviem un uzdot jautājumus, lai saņemtu pārsteiguma balvas no Izglītības un zinātnes ministrijas.

Atgriešanās atpakaļ