Žurnāls "Skolas Psiholoģija"

E-žurnāla SKOLAS PSIHOLOĢIJA marta numurā lasiet:

“Bērni strīdas tautības dēļ – vai ir ātrs risinājums?” Pēdējā laikā “Centrs Dardedze” ir saņēmis vairākus jautājumus, kā lai skolā risina vienaudžu savstarpējās vardarbības situācijas, kuras veidojas nacionālu jautājumu dēļ: latvieši pret krievvalodīgajiem, krievvalodīgie pret ukraiņu bērniem un tamlīdzīgi. Jā, Eiropā notiek plašākā karadarbība kopš Otrā pasaules kara, Latvijā ierodas ukraiņu bērni ar ļoti skarbu pieredzi, un tā ir pilnīgi jauna situācija. Tajā pašā laikā, ja pašķetinām konkrēti Latvijas sabiedrībā vērojamo situāciju, varam saskatīt, ka pašlaik izgaismojušās problēmas – mobings skolās un neatrisināti nacionālie jautājumi – nav nekas jauns. Šīs problēmas gluži vienkārši ir ilgu laiku bijušas atstātas novārtā, bet tagad saplūdušas kopā un atklājas ar pilnu jaudu. Agnese Sladzevska, “Centrs Dardedze” prevencijas daļas vadītāja.

Kādēļ cilvēki iekrīt propagandas slazdos? Kāpēc cilvēki tic dezinformācijai un klajiem meliem? Kā var neredzēt acīmredzamo? Šie jautājumi daudzus satrauc šajās dienās. Centos apkopot savas domas par šo no psiholoģijas viedokļa. Varbūt kādam tas var palīdzēt sarunās vai pasargāt pašu no prāta “akluma”. Marija Ābeltiņa, klīniskā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite.

Ko darīt starpbrīžos? “Negaidiet, ka bērni paši sāks sevi radoši nodarbināt – pat vairums pieaugušo nezina, kur likties garlaicībā. Pieaugušajiem ir jāpiedāvā bērniem idejas par brīvā laika pavadīšanu, jo bērni neprot strukturēt savu brīvo laiku. Protams, mums nav jāizklaidē bērni, pietiek, ka parādām dažādas konstruktīvas laika aizpildīšanas idejas,” vebinārā “Ko darīt starpbrīžos?” uzsver uzvediba.lv vadītāja Līga Bērziņa.

Karjeras konsultanta uzdevums – uzservēt izvēli. Labi, ja mēs, cilvēki, spējam dzīvot šeit un tagad,  – tas jau ir izņēmums, bet principā balstāmies uz pagātni: uz pieredzi, saviem vērojumiem. Uz to balstām arī karjeras izvēles ieteikumus. Kā tikt līdz bērna un jaunieša “šeit un tagad”, kā izprast, ko viņi varētu gribēt? Par to stāsta karjeras konsultante Jolanta Priede, kura patiesi rūpējas, lai cilvēks dzīvē profesionāli ir vietā, kur viņš staro.

Tests „Cik labi es pazīstu pats sevi?”. Sasniedzamais rezultāts: 1. Skolēni apzinās un novērtē savas stiprās un vājās puses, intereses, rakstura īpašības, dotumus, prasmes un savas vajadzības. 2. Skolēni izvērtē sev atbilstošāko mācību un profesionālo jomu, darba pasauli. 3. Skolēni apkopo informāciju par sevi un savām vajadzībām saistībā ar darba pasauli un savu nākotni. Anita Laurena, karjeras konsultante.

“Varbūt es maldos” – grāmata, kas izaicina saprast sevi. Apgādā Zvaigzne ABC iznākusi zviedru autoru Bjērna Natthiko Lindeblāda, Karolīnes Bankleres un Navida Modiri grāmata “Varbūt es maldos un citas gudrības no manas budistu mūka dzīves”, autobiogrāfisks darbs, kuru kopā ar līdzautoriem radījis pasaulē labi pazīstamais zviedru lektors, meditācijas skolotājs un budistu mūks. Vārdi “varbūt es maldos” ir intriģējošs grāmatas nosaukums, bet arī vieduma un brieduma paraugs. Tāda vieduma, kam pa spēkam mainīt cilvēka dzīvi.

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

Atgriešanās atpakaļ
Lasīt izdevumu
Vēlos abonēt Arhīvs

Šī gada izdevumi

Skolas Vārds

24.03.2024

Pirmsskolā

26.02.2024

Izglītība un Kultūra

28.03.2024

Normatīvie akti

27.03.2024