Žurnāls "Vecākiem"

E-žurnāla VECĀKIEM oktobra numurā lasiet:

Skolēns starp neparedzamību, neziņu un virtualitāti. „Arī pirms pandēmijas bērniem un jauniešiem bija aktuāli dažāda veida psihiskie, uzvedības un attīstības traucējumi. Taču pašlaik daudz izteiktākas kļuvušas ar stresu saistītās psiholoģiskās grūtības, kas ietekmē bērna ikdienas dzīvi un darbošanos,” uzsver bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs. Saruna ar bērnu psihiatru par pandēmijas iespējamo negatīvo mantojumu un veidu, kā to mazināt.

Lielākā daļa bērnu netiek pasargāti no vardabības. Vardarbība sabiedrībā kopumā palielinās. Tā ir visur – arī uz ielas un pat makdonaldā, jo pēdējā laikā par vardarbības pieaugumu stāsta apkalpojošās sfēras darbinieki. Kur vardarbība, tur risks visiem. „Centrs Dardedze” 7. oktobrī organizēja jau 12. ikgadējo konferenci ar nosaukumu „Ko var izmērīt, to var izmainīt: datu un sadarbības nozīme vardarbības pret bērnu novēršanā”. Mēs gribam, lai bērns nepazūd normatīvo aktu regulējumā. Pašlaik nav sistēmas, kā tiktu apkopoti un analizēti vardarbības dati no dažādām institūcijām. Tam ir jāmainās – tikai apzinot bērnu un ģimeņu reālās vajadzības, mēs varam radīt pakalpojumus, kas viņiem patiešām palīdzētu

Resursi nākotnes profesijai. „Palīdzēt katram jaunietim atrast un saprast to, kas viņu interesē, kas patīk, visvairāk aizrauj. Manuprāt, tas ir daudz svarīgāk, nevis nosaukt konkrētu profesiju, kas veidos viņa karjeru,” uzsver jauniešu mentore, Pusaudžu resursu centra projektu vadītāja un speciāliste Romija Krēziņa. Esmu pārsteigta, cik daudzi bērni nezina, ko mamma vai tētis patiesībā dara savā profesijā vai amatā. Būtu vērts kādu reizi paņemt bērnu līdzi uz darbu, lai pavēro notiekošo, iepazīstas ar profesiju, konkrēto jomu.

Mūzikas instruments, kas atver daudzas durvis. Daudzi vecāki vēlas, lai bērni apgūst kāda mūzikas instrumenta spēli. Arī paši bērni to vēlas, taču nereti nav viegli izvēlēties, kādu instrumentu apgūt. Piedāvājums ir gana plašs, turklāt, iespējams apgūt ne tikai populārus un plaši pazīstamus, bet arī retus instrumentus, piemēram, fagotu, ko Latvijā spēlē vien uz dažu roku pirkstiem saskaitāms cilvēku skaits. Tas ir gana sarežģīts instruments, tomēr vienlaikus spēj atvērt daudzas durvis un sniegt iespēju ceļot un uzstāties koncertzālēs daudzviet pasaulē, atskaņojot dažādas orķestra un kameransambļu programmas.

VBTAI radījusi podkāstus „Sarunas par bērniem un vecākiem”. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) piedāvā klausītājiem un skatītājiem jaunu informācijas kanālu – podkāstus „Sarunas par bērniem un vecākiem”. Tie veidoti, lai operatīvi reaģētu uz aktuālajiem jautājumiem, vienkāršas un atraktīvas sarunas veidā, skatot tēmas, kas ir būtiskas gan bērniem, gan vecākiem un speciālistiem, kas ikdienā strādā šajā jomā.

Datordullā skola” – grāmata līksmam garastāvoklim un gudrām pārdomām. Ir grāmatas, kuras trāpa laikā un notikumos kā naglai uz galvas, turklāt dara to priecīgi un ar labu humoru. Igauņu rakstnieka Ilmara Tomuska darbs „Datordullā skola” ir tieši tāds: aktuāls, dzīvespriecīgs un iedrošinošs. Gan lielam, gan mazam lasītājam tas sagādās jautrus brīžus, vienlaikus īsi un kodolīgi iezīmējot galvenās problēmas, kādas rodas, kad skološanās process tiek pārcelts uz virtuālo vidi.

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

Atgriešanās atpakaļ
Lasīt izdevumu
Vēlos abonēt Arhīvs

Šī gada izdevumi

Skolas Vārds

24.03.2024

Pirmsskolā

26.02.2024

Izglītība un Kultūra

29.02.2024

Normatīvie akti

29.02.2024