LIZDA un IZM joprojām atšķirīgs redzējums par pedagogu darba slodzes balansēšanu; neizslēdz streika iespējamību

11.02.2024
Dalīties:

Pēc kārtējās tikšanās Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) redzējums par pedagogu darba slodzes balansēšanu saglabājas atšķirīgs.

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša mediju pārstāvjiem akcentēja, ka streika vienošanās ir izpildīta, un turpinās darbs pie slodžu balansēšanas. IZM nākusi ar piedāvājumu, kā virzīties uz sabalansētu slodzi. Atbilstoši tam, slodze tiktu balansēta "50:50" jeb 20 stundas tiktu atvēlētas mācību procesam, bet pārējās 20 - citiem mācību pienākumiem.

Pretējs redzējums ir arodbiedrībai, kuras ieskatā, IZM piedāvājums situāciju pasliktinās, un kontaktstundu skaits pedagogiem realitātē nesamazināsies. LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga apgalvoja, ka piedāvātās izmaiņas skar slodžu balansēšanas aprēķināšanas metodiku. Tas esot nekorekti, jo sarunas par streika vienošanos bija saskaņā ar spēkā esošajiem aprēķiniem. Vanaga pārmeta ministrijai, ka tā nav informējusi par metodikas maiņu - no LIZDA puses būtu sekojis cits piedāvājums par slodžu balansēšanu.

Vanaga atgādināja, ka par slodzes balansēšanu pedagogi iestājās protesta akcijā, kas notika pērn pavasarī. Streika vienošanās bija turpināt balansēt slodzi visiem pedagogiem, vien esot bijis jāvienojas, vai to analizēt nedēļas vai gada griezumā. 

No septembra nevienai pedagogu grupai nesamazināsies reālās kontaktstundas, bet daļai pedagogu, piemēram, pirmsskolā un profesionālajā ievirzē, no septembra no IZM nekas nepienākšoties attiecībā uz slodžu balansēšanu, sacīja Vanaga.

"Jaunie pedagogi netur šo slodzi, viņi iet prom pēc diviem līdz trim gadiem. Kāds ir vēstījums topošajiem pedagogiem?" vaicāja arodbiedrības priekšsēdētāja.

Ņemot vērā, ka vienošanos vēl joprojām nav izdevies panākt, 21.februārī notiks LIZDA padomes ārkārtas sēde, kurā tiks lemts par turpmāko rīcību. Vanaga neizslēdz atkārtota pedagogu streika iespējamību.

"Man bijusi iespēja strādāt ar pieciem [izglītības un zinātnes] ministriem, un neviens cits ministrs iepriekš neatļāvās ko tādu piedāvāt," pārmetusi arodbiedrības priekšsēdētāja.
 


LETA informācija
Foto: LETA
Atgriešanās atpakaļ