Somijas pieredze agresijas novēršanā

13.08.2020

Kad runa ir par iemesliem, kādēļ pedagogi aiziet no darba, parasti domājam par zemajām algām, taču ir citi, iespējams, vēl būtiskāki iemesli, kas liek pedagogiem šķirties no darba un pamest iecerēto profesiju. Viens no būtiskākajiem iemesliem ir saistīts ar izdegšanu un tās cēloņiem – nespēju tikt galā ar dažādām situācijām, nesagatavotību dažādiem apstākļiem vai audzēkņu uzvedību. Jo īpaši izteikti tas parādās darbā ar bērniem, kam ir garīgās attīstības traucējumi. Latvijā šo prasmju apgūšana profesionālajā sagatavošanā nav pietiekama. Rezultātā gan audzēkņi, gan pedagogi cieš no paaugstinātiem stresa līmeņiem, kas noved pie izdegšanas un agresijas.

Lai risinātu problēmu, Latvijas Autisma apvienība uzņēmās meklēt iespējas apgūt šīs prasmes no citu valstu pārstāvjiem. Lai pasniegtu treniņus, pirmo reizi Latvijā viesojās Somijas komanda, kas izglīto un apmāca sabiedrību un profesionāļus strādāt ar bērniem un pieaugušajiem, kam ir garīgās attīstības traucējumi. Tas ir aktuāli pašlaik ne tikai saistībā ar deinstitucionalizāciju un smagiem garīgo traucējumu gadījumiem, bet kā daļa no vispārējas, cilvēcīgas pieejas, kas balstās cieņā un prasmē mijiedarboties un ievērot citam citu atšķirības un individuālās vajadzības.

            Pirms aptuveni 20 gadiem Somijā bija līdzīga situācija, kāda Latvijā ir tagad, ar deinstitucionalizāciju un ar to saistītajiem izaicinājumiem. Savā laikā somi izstrādāja pieejas, kā atrisināt radušās problēmas un attīstīt integrētu sabiedrību. Laika gaitā somu izstrādātās metodes ir pierādījušas savu efektivitāti un vērtību sabiedrībā un valstī, līdz ar to atliek tikai mācīties šīs metodes un pielāgot Latvijas vajadzībām.

Raksta pilnā versija pieejama abonētājiem. Lai piekļūtu rakstu arhīvam, aicinām abonēt kādu no izglītības e-izdevumiem vai izdevumu komplektu. Abonements nodrošinās pieeju visiem žurnālu numuriem, kurus var lasīt un drukāt kā arī neierobežotu pieeju rakstu arhīvam un metodiskajiem materiāliem.

Abonēšanas anketa

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 1. EUR 0.00

Pieslēdzies e-žurnāliem

Aizmirsi paroli?

Vēlies kļūt par abonentu?