5 padomi pedagogiem, lai skolēnu mācības attālināti noritētu veiksmīgi

19.03.2020

No 23.marta skolēni uzsākuši mācības attālināti. Pedagogiem šajā laikā ir jāspēj ātri pielāgoties, pārstrukturizēt mācību procesu no klātienes uz tiešsaistes mācībām, tai pat laikā mēģinot nezaudēt zināšanu apguves kvalitāti. Protams, tas ir izaicinājums, tomēr ikvienam ir izvēle - paskatīties uz jauno lietu kārtību kā uz problēmu vai iespēju. Un nav šaubu - mūsdienu tehnoloģiskās iespējas ir auglīga vide, lai realizētu veiksmīgu attālinātās mācīšanās procesu.

Jaunu prasmju apguve skolotājam un skolēniem

Attālinātā mācīšanās pedagogiem ir iespēja apgūt jaunas iemaņas saistībā ar tehnoloģiju izmantošanu, savukārt skolēniem šāds mācīšanās modelis attīsta spēju uzņemties atbildību, pašiem pieņemt lēmumus, plānot savu laiku un kļūt patstāvīgākiem. Noteikti netrūks tādu, kuriem pirmajās mācību dienās tas liksies neierasti, sarežģīti vai bailīgi, bet abām pusēm šīs prasmes un iegūtā pieredze būs milzīgs ieguvumus pēc tam, kad vīrusa "vētru" būsim pārlaiduši.

Tehnoloģiju izaicinājums skolotājiem Mūsu pieredze pirmajās ārkārtas stāvokļa dienās rāda, ka vairāk nekā 140 000 soma.lv lietotāju, kas izmanto E-klase un Mykoob pieslēgumu, lieliski adaptējas jaunajai situācijai, kā arī ir gatavāki sākt izmantot dažādas tehnoloģiju iespējas, piemēram, "Soma.lv Klasei", kas ļauj skolotajiem tiešsaistē sekot, kā skolēni pilda uzdevumus. Protams, vieglāk būs skolām, kas jau izmanto dažādus tehnoloģiskos rīkus, turpretim pedagogiem un skolēniem, kam tas viss ir jauns, jāmāk saredzēt, ka šīs jaunās prasmes noderēs arī pēc ārkārtas stāvokļa beigām, piemēram, nodrošinot attālinātu mācīšanos kādam individuālam skolēnam, kad tas būs nepieciešams slimības vai kādu citu iemeslu dēļ. Lai veiksmīgi apgūtu attālinātu mācīšanos, skolotājiem ieteikums sākt savu darbu soli pa solim - sākumā izmantojot jau zināmus rīkus, pamazām pievienojot jaunas tālmācības pieejas.

Tehnoloģiju apmācībām var izmantot publiski pieejamās video mācības sociālajā tīklā YouTube, kā, piemēram, https://ej.uz/teams_macibu_video vai https://ej.uz/soma_macibu_video, kur ir pieejami mācību video latviešu valodā.

Ne tikai sazvanīšanās tiešsaistē

Attālinātā mācīšanās var būt dažāda. Tā, piemēram, pedagogs var skolēniem nosūtīt digitālās mācību grāmatas lappusi, darba lapu vai uzdevumu no digitālā mācību satura platformām Soma, Māconis, Uzdevumi, Letonika, izmantojot skolvadības rīkus kā E-klase vai Mykoob, jautāt, lai skolēni izpilda konkrētus uzdevumus un iesūta atbildes. Tāpat skolotāji var nosūtīt skolēniem mācību video, uzdevumus un testus no Soma.lv, kas automātiski labo skolēnu atbildes un sniedz atgriezenisko saiti gan skolēnam, gan skolotājam. Šobrīd tiešsaistes sapulču rīki ir ļoti attīstīti, kur skolotājs ērti un vienkārši var tiešsaistē sazvanīties ar klases skolēniem, lai vadītu stundas, pārrunātu neskaidros jautājumus vai uzdevumus, izmantojot Microsoft Teams, Zoom, Cisco Webex vai citus rīkus. Šeit gan būtu jāņem vērā, ka tiešsaistes video translēšana rada lielu slogu interneta pieslēgumam, kas pie zemāka interneta ātruma var tik apgrūtināta.

Pieredze arī rāda, ka šajā laikā vērts mainīt uzdevumu izpildes perioda garumu, to pagarinot. Piemēram, lūdzot uzdotos mājas darbus nodot nevis dienas, bet nedēļas laikā. Tas ieteicams, lai mazinātu spriedzi, ko jau tā radīs jaunā mācīšanās pieredze.

Skolas kolektīva saliedēšanās iespēja

Visbeidzot, lai sekmīgi ieviestu attālināto mācīšanos, savā starpā jāsadarbojas ne vien pedagogiem un skolēniem, bet arī skolotājiem pašiem savā starpā un ar skolas vadību. Tas, ka skolotāji vairs nesatiekas skolotāju istabā uz kopīgu sapulci, nenozīmē, ka nav jāplāno stundu saraksts vai jāapspriež citi ar mācību procesu saistīti jautājumi. Skolotājiem ieteicams savstarpēji vienoties par to, kas būtu labākā platforma savstarpējai saziņai. Lai neradītu haosu, skolotājiem un skolas vadībai, pirms attālināto mācību uzsākšanas būtu ieteicams savstarpēji vienoties - kādus rīkus izmantot saziņai, mācību materiālu un uzdevumu sūtīšanai, kā arī atgriezeniskās saites sniegšanai. Tas sekmēs ne vien efektīvu saziņu kolēģu starpā, bet arī nodrošinās vienu mācību vidi skolēniem. Tā, piemēram, ja vairums skolotāju vienojas attālināto mācību procesu organizēt Microsoft Teams, tad pie tā būtu ieteicams turēties visiem skolotājiem skolas ietvaros. Līdz jaunas mācību nedēļas sākumam joprojām ir laiks, lai apgūtu šo platformu lietošanu, un nav jābaidās šajā procesā iesaistīt arī skolēnus, visiem kopā veicot testa zvanu, apgūstot jauno mācību vidi un tās specifiku.

Attieksmes maiņa

Šis ir lielisks brīdis, lai saprastu, ka visi izglītības procesā iesaistītie - skolotāji, skolēni, viņu vecāki, valsts un uzņēmēji - esam vienā komandā, mācoties pielāgoties situācijai, daloties zināšanās un resursos, lai par spīti grūtiem un izaicinošiem laikiem nodrošinātu labu izglītību mūsu bērniem. Šajā situācijā ikviens no mums var izmantot lielisku iespēju apgūt ko jaunu, un viss atkarīgs no pašu izvēles - ar cik atvērtu prātu un uzticēšanos spert soli nezināmajā.

 

Informāciju sagatavoja: Kristīne Geida, Izglītības uzņēmuma "Lielvārds" komunikācijas konsultante.

Izglītības uzņēmuma "Lielvārds" Kompetences centra vadītājs, Izglītības tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis Andris Gribusts.

Komentēt:

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

23.07.2020 12:37

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Ziņas - Speciālās izglītības iestādēs katru dienu būs rūpīgi jānovēro bērnu veselības stāv… https://t.co/6VgGYNXWf7

22.07.2020 18:10

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Pašvaldībām pašām būs jālemj, kādā epidemioloģiskā situācijā pārtraukt mācīšanos… https://t.co/gyR24EAzQo

22.07.2020 18:04

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Ja skolēnam skolā parādīsies akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, viņš bū… https://t.co/0mnZiu1UvX

22.07.2020 18:04

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IZM: Sporta zālē, ēdnīcā, gaiteņos un starp dažādām klasēm vispārējās distancēša… https://t.co/kcIYWdFizh

21.07.2020 14:54

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - IZM novirzījusi 3 miljonus eiro tehnoloģiskā nodrošinājuma uzlabošanai skolās… https://t.co/6KpTWhsXYK

21.07.2020 14:53

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Pirmo līdz sesto klašu skolēniem klātienes mācības plāno nodrošināt arī iespējam… https://t.co/mizOmRBIam

21.07.2020 14:53

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Ilga Šuplinska: jauno mācību gadu plānojam sākt klātienē https://t.co/GsxZ1vCPcn via @SkolasVards

08.05.2020 11:41

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Ziņas - Digitalizēti jau 54% no jaunā, pirmskolām paredzētā mācību satura un metodiskajiem… https://t.co/dzK2EYCZBI

07.05.2020 12:11

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - VISC sola skolēniem labvēlīgākus eksāmenu vērtēšanas kritērijus https://t.co/8ODkwRhJdO via @SkolasVards

07.05.2020 11:12

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Ziņas - 7. maijā sākas vērienīgākais eksāmens Latvijā - Eiropas eksāmens https://t.co/pMQn5BCdOj via @SkolasVards