IZM aicina bērnudārzus un speciālās izglītības iestādes sazināties ar ministriju par operatīvu risinājumu vienreizējām piemaksām pedagogiem (1)

15.02.2021

Publiskajā telpā izskanot par iespējamām pirmsskolas un speciālās izglītības iestāžu pedagogu likmju skaita nesakritībām atsevišķās iestādēs un neskaidrībām par piešķirtā valsts finansējuma apjomu vienreizējām piemaksām, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) aicina iestādes sazināties ar pašu ministriju, lai gūtu operatīvu risinājumu, informēja ministrijā.

IZM aicina iestādes sazināties ar ministrijas Izglītības departamenta eksperti Mārīti Rozenštoku, rakstot uz e-pastu marite.rozenstoka@izm.gov.lv vai zvanot uz tālruni 67 047 792. Informācija ar aicinājumu sazināties ar konkrēto IZM darbinieku nosūtīta arī visām pirmsskolas izglītības iestādēm. Kā uzsvēra ministrijā, tiešā saziņa būs ērtākais un efektīvākais veids ikvienu neskaidrību operatīvai risināšanai.

Ministrijā skaidroja, ka vienreizējo piemaksu aprēķināšanai pirmsskolas un speciālās izglītības iestāžu pedagogiem tika izmantoti Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS) ievadītie dati. Piemaksas pedagogiem tika aprēķinātas, ņemot vērā VIIS katras iestādes ievadītos tarifikācijas datus uz 2020.gada 27.novembri. Savukārt atbalsta personāla (aukles, skolotāja palīgi) dati tika iegūti, aptaujājot katru izglītības iestādi, jo informācija par atbalsta personālu netiek ievadīta kopējā VIIS sistēmā.

Pēc IZM paustā, pirmsskolas izglītības iestāžu un speciālās izglītības iestāžu pedagogu, tai skaitā pedagogu palīgu un personu, kas sniedz aukles pakalpojumus, piemaksas apmērs veido aptuveni 30% no pedagogu zemākās algas likmes, un piemaksas aprēķinātas gan pašvaldību, gan privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm.

Kā norādīja IZM, piemaksu pārskaitīšana un attiecīgi izmaksa sākta pagājušajā nedēļā.

Jau ziņots, ka valdības piešķirtais finansējums 6,3 miljonu apmērā vienreizējām piemaksām pirmsskolas izglītības iestāžu un speciālās izglītības iestāžu pedagogiem, tai skaitā pedagogu palīgiem un personām, kas sniedz aukles pakalpojumus, par darbu Covid-19 pandēmijas laikā ir nepietiekams un nepareizi sarēķināts, uzskata Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA).

Tās priekšsēdētāja Inga Vanaga iepriekš informēja, ka paziņojumi par situāciju, ka pašvaldība nevar nodrošināt pilnas slodzes pedagogiem bērnudārzos un speciālās izglītības iestādes pedagogiem piemaksu pilnā apmērā, kas ir 300 eiro, patlaban ir no Dobeles, Limbažu un Cēsu pašvaldībām. Kā sacīja LIZDA priekšsēdētāja, arodbiedrība nekavējoties ir vērsusies Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM), lai šo situāciju risinātu.

Vienlaikus Vanaga piebilda, ka valdības piešķirtais finansējums vienreizējai piemaksai visām pašvaldībām vēl nav ieskaitīts, līdz ar to vēl nav skaidras kopbildes par visa finansējuma sadali katrai pašvaldībai. Patlaban LIZDA ir zināms, ka finansējums vienreizējai piemaksai 300 eiro apmērā korekti sarēķināts un piešķirts ir Kuldīgas un Alūksnes pašvaldībām, savukārt finansējumu vēl nav saņēmušas Daugavpils, Rēzeknes un Valkas pašvaldības. Pārējās pašvaldības tiks apzinātas līdz nedēļas beigām.

Kā uzsvēra LIZDA priekšsēdētāja, situācija, ka pašvaldības finansējumu saņem dažādos laikos, ir problēma. "Kamēr citi dala naudu, citi vēl gaida," sacīja Vanaga, piebilstot, ka "pirmie signāli" no Dobeles, Limbažu un Cēsu pašvaldībām liek domāt, ka varētu būt vēl šādi gadījumi ar nepareizu naudas aprēķinu pilnvērtīgai piemaksu nodrošināšanai.

Kā stāstīja Limbažu novada pašvaldības Izglītības un kultūras nodaļas vadītāja Sigita Upmale, pašvaldībai pabalstu izmaksai trūkst 4200 eiro 14 likmēm. IZM nav piešķīrusi finansējumu vienreizējam 300 eiro pabalstam Limbažu novada speciālās pamatskolas pirmsskolas izglītības iestādes "Bitītes" skolotāju palīgu četrām likmēm, tāpat nav naudas desmit likmēm pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājiem un pamatskolu, kurās ir pirmsskolas izglītības grupas, direktoriem.

Upmale par trūkstošo finansējumu izglītības iestāžu darbinieku vienreizējam pabalstam par darbu Covid-19 apstākļos ir informējusi pašvaldību. Tāpat par esošo ir informēta arī Limbažu starpnovadu arodorganizācija.

LETA jau ziņoja, ka valdība janvāra beigās lēma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt 6 340 018 eiro piemaksu piešķiršanai pirmsskolas izglītības iestāžu un speciālās izglītības iestāžu pedagogiem, tai skaitā pedagogu palīgiem un personām, kas sniedz aukles pakalpojumus, par darbu Covid-19 pandēmijas laikā.

Kā paredz pieņemtais rīkojums, no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" 4 437 124 eiro paredzēti piemaksas piešķiršanai pirmsskolas izglītības iestāžu un speciālās izglītības iestāžu pedagogiem, tai skaitā pedagogu palīgiem, par darbu Covid-19 pandēmijas laikā 300 eiro apmērā, ieskaitot darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par vienu likmi.

Atlikušie 1 902 894 eiro paredzēti piemaksas piešķiršanai 300 eiro apmērā personām, kuras sniedz aukles pakalpojumus pirmsskolas izglītības iestādēs un speciālās izglītības iestādēs. Finansējumu - 5 816 300 eiro - piešķirs IZM resorā "Mērķdotācijas pašvaldībām", bet 523 718 eiro - ministrijas resorā "Izglītības un zinātnes ministrija".

IZM izstrādātajā informatīvajā ziņojumā skaidro, ka speciālo skolu un pirmsskolu pedagogiem un personām, kuras sniedz aukles pakalpojumus šajās izglītības iestādēs, un kuri strādā klātienē, darbs šī brīža situācijā, kad Covid-19 infekcija turpina nekontrolēti izplatīties, ir saistīts ar palielinātu darba apjomu, kā arī ar paaugstinātu risku darbinieka drošībai un veselībai un līdz ar to arī ar paaugstinātu psiholoģisko slodzi.

Paaugstināto risku darbinieka drošībai un veselībai iespējams daļēji samazināt, nodrošinot individuālos aizsardzības līdzekļus vai veicot pasākumus, bet diemžēl neviennozīmīgā informācija par šo līdzekļu un pasākumu pozitīvo ietekmi uz Covid-19 infekcijas apturēšanu psiholoģisko slodzi izglītības iestāžu darbiniekiem nemazina, atzīmē ministrijā.

LETA informācija

Komentāri

Dace20.02.2021 19:43
Ar jēdzienu "Atbalsta personāls" mūsdienu skolās jau labu laiku tiek saprasts noteikts darbinieku kopums- sociālais pedagogs, psihologs, medmāsa, bibliotekāre. Vai šiem darbiniekiem, kas strādā speciālajās skolās klātienē, covid laikā, ir paredzētas šīs piemaksas, vai arī tagad ar atbalsta personālu būs jāsaprot aukles un pedagogu palīgi?

Komentēt:

Pieslēdzies e-žurnāliem

Aizmirsi paroli?

Vēlies kļūt par abonentu?