LIVA prezidents: Jaunais pedagogu atalgojuma finansēšanas modelis nav uz ilgu palikšanu

27.12.2021

Valdībā atbalstītais jaunais pedagogu atalgojuma finansēšanas modelis "Skolēns pašvaldībā" ir līdzīgs iepriekšējam "Nauda seko skolēnam", un tas nav uz ilgu palikšanu, sacīja Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas (LIVA) prezidents, Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns.

Plānots, ka no nākamā mācību gada pedagogu darba samaksas mērķdotācijas apjomu par skolēnu skaitu Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piešķirs pašvaldībām, kurām būs jāveic tā sadale.

Kalvāns jaunajā modelī redz tikai nelielus uzlabojumus. Viņš uzskata, ka tas ir īstermiņa risinājums, kas kalpos divus līdz trīs gadus, kamēr valdība un Saeima nav pieņēmusi lēmumu par izglītības nozares restrukturizāciju un ieguldījumu veikšanu tajā.

Viņa skatījumā, iespējams, 2024.gadā varētu cerēt uz jaunu pedagogu atalgojuma finansēšanas modeli, bet tam ir nepieciešami arī jauni ieguldījumi no valsts puses.

LIVA prezidents pauda bažas, ka uz lielo skolu rēķina varētu tikt dotētas tās skolas, kurām jau sen bija jābūt reorganizētām. Viņaprāt, pašvaldībām nāksies cīnīties ar dažādām nesakārtotām lietām un subjektīvām interesēm.

Jau ziņots, ka pieņemtais pedagogu atalgojuma finansēšanas modelis "Skolēns pašvaldībā" nosaka, ka no nākamā mācību gada pedagogu darba samaksas mērķdotācijas apjomu par skolēnu skaitu piešķirs pašvaldībām, kurām būs jāveic tā sadale. Attiecīgi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) mērķdotāciju pašvaldībai aprēķinās atbilstoši Valsts izglītības informācijas sistēmā esošo skolēnu skaitam katrā pašvaldībā, ko sareizinās ar mērķdotāciju vienam skolēnam un sareizinot ar atbilstošajiem koeficientiem, proti, kādu no pieciem reģionālajiem koeficientiem, programmas veida vai mācību formas (tālmācība, neklātiene un citiem) koeficientiem.

Savukārt pašvaldības veiks aprēķinātās mērķdotācijas sadali vispārējās izglītības iestādēm pedagogu darba samaksai, atbilstoši pašvaldībā izstrādātajai un apstiprinātajai mērķdotācijas sadales kārtībai, ņemot vērā normatīvajā regulējumā noteikto zemāko pedagogu darba algas likmi, kas no 2022.gada 1.septembra būs 900 eiro, pedagogu darba slodzes lielumu.

Pašlaik IZM aprēķini liecina, ka jaunā modeļa "Skolēns pašvaldībā" ieviešanai no nākamā gada 1.septembra nepieciešami 12,37 miljoni eiro, savukārt 2023. un 2024.gada nepieciešamā summa būtu 37,1 miljons eiro gadā.

Valdība uzdevusi IZM līdz nākamā gada 1.martam sagatavot grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka pedagogu darba samaksas kārtību, un tos iesniegt izskatīšanai valdībā. Līdz nākamā gada 1.maijam IZM būs jāprecizē modeļa aprēķini un jāiesniedz Finanšu ministrijai precizētu papildfinansējuma pieteikumu modeļa ieviešanai, sākot ar 2022.gada 1.septembri.

LETA informācija

Komentēt: