Psihoterapeite iesaka ļaut pusaudžiem atvēlēt vairāk laika virtuālai saziņai ar vienaudžiem

19.04.2020

Ārkārtējās situācijas laikā, kad pusaudžiem ir ierobežotas iespējas satikties, vajadzētu ļaut viņiem atvēlēt vairāk laika virtuālai saziņai ar vienaudžiem, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas videokonferencē "Par psihoemocionālās palīdzības un atbalsta iespējām ģimenēm ārkārtējās situācijas laikā" rosināja psihoterapeite Laura Valaine.

Valaine atgādināja, ka pusaudžu vecumā bērniem ir svarīga socializācija ar saviem vienaudžiem, kas tagad ir ierobežota. Pusaudžiem nozīmīgs ir savu skolasbiedru, draugu viedoklis, jo tas palīdz viņiem izveidot savu identitāti.

"Vienaudžu atbalsts tagad ir ļoti nepieciešams, tādēļ vecākiem vajadzētu ļaut vairāk laika veltīt virtuālai saziņai ar saviem klasesbiedriem, draugiem. Ar vecākiem bērni nekad nespēs izrunāties tā, kā viņš to varēs ar saviem draugiem," iesaka psihoterapeite.

Viņa stāstīja, ka pusaudža periods ir grūtākais periods cilvēka attīstības laikā, un tā pati par sevi jau ir krīze. Speciāliste skaidroja, ka emocionālā krīze ir subjektīvs pārdzīvojums par apstākļiem, kas mainās, visbiežāk par to, ka mēs kaut ko zaudējam. 

"Tas, ko mēs patlaban esam zaudējuši, ir stabilitāte. Turklāt katram ir citādas izmaiņas un jāņem vērā, ka arī katrs cilvēks tās uztver atšķirīgi," norādīja Valaine.

Viņa uzsvēra, ka patlaban pusaudži ir pakļauti divām krīzēm, kuru galvenais aspekts ir neziņa par to, cik ilgi būs jādzīvo ārkārtējās situācijas apstākļos, kā krīze beigsies un kādu ietekmi atstās uz turpmāko dzīvi, kas notiks ar mācībām, kāda situācija būs vecākiem. 

"Ir zinātniski pierādīts, ka neziņa stresa hormonu kortizolu paaugstina daudz vairāk nekā informācija par kaut ko sliktu, bēdīgu," skaidroja Valaine.

Psihoterapeite iesaka vecākiem pamanīt izmaiņas savu bērnu uzvedībā, jo daļa no viņiem kļūst agresīvi, savukārt citi noslēdzas sevī. Šajā laikā bērni var sākt spēlēt videospēles, kur ir izteikta agresija, skatīties filmas, runāt perversus jokus, ko izraisa iekšēja trauksme par neziņu, stāstīja psihoterapeite. "Viņiem patlaban nav, kur izpaust savu agresiju, jo nav sporta nodarbību, pulciņu, nevar braukt ar velosipēdu. Vecākiem ir rūpīgi jāseko līdzi bērnu uzvedībai un jāraugās, kādā veidā agresīvās izpausmes mazināt. Īpaša uzmanība jāvelta bērniem, kuri norobežojas, klausās smago metālu, kļūst mazrunīgi," piebilda speciāliste.

Viņa uzskata, ka tie bērni, kuri ir agresīvi, veiksmīgāk tiek galā ar savām emocijām, kamēr "klusētājiem" ir vajadzīgs lielāks atbalsts.

Psihoterapeite arī iesaka nepārspīlēt prasības mācību sasniegumiem, bet vienoties par to, cik daudz un ilgi mācīsies, lai tas būtu produktīvi. 

Valaine lūdza vecākus būt savu bērnu vecākiem, nevis draugiem, jo viņi nekad nevarēs aizstāt draugus. "Pusaudzim ir vajadzīgs vecāks, nevis draugs, to noteikti nevajadzētu sajaukt," aicināja psihoterapeite, piebilstot, ka šajā laikā vislabākais atbalsts bērniem ir labs vecāku paraugs, kā pārdzīvot krīzi, nesākot lietot alkoholu vai citas apreibinošas vielas.

Savukārt komiķis, mūziķis, influenceris Edgars Bāliņš ieteica vecākiem neuzstāt bērniem, lai viņi kopē it visā savu vecāku rīcību, bet ļaut meklēt sevi un būt pašam.

LETA informācija

Komentēt:

Abonētājiem

Ienāc ar savu paroli un lasi žurnālus jebkurā laikā!

Ja esi aizmirsis savu paroli, spied šeit

Ja vēl neesi abonējis žurnālus, iepazīsties ar abonēšanas piedāvājumu šeit

08.05.2020 11:41

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Ziņas - Digitalizēti jau 54% no jaunā, pirmskolām paredzētā mācību satura un metodiskajiem… https://t.co/dzK2EYCZBI

07.05.2020 12:11

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - VISC sola skolēniem labvēlīgākus eksāmenu vērtēšanas kritērijus https://t.co/8ODkwRhJdO via @SkolasVards

07.05.2020 11:12

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Ziņas - 7. maijā sākas vērienīgākais eksāmens Latvijā - Eiropas eksāmens https://t.co/pMQn5BCdOj via @SkolasVards

23.04.2020 14:07

@SkolasVards: Attālinātās mācības – no „labi” uz „vēl labāk”. https://t.co/PgpDyYlLvi

23.04.2020 14:06

@SkolasVards: Sākumskolas skolotāju viedokļi par televīzijas mācību stundām. https://t.co/PgpDyYlLvi

23.04.2020 14:06

@SkolasVards: Iznācis "Izglītība un Kultūra" jaunais numurs. https://t.co/PgpDyYlLvi https://t.co/TnuyAlSnTF

20.04.2020 19:58

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Līdz Jāņiem skolās sola skaidrību par padziļināto kursu piedāvājumu 10.klašu sko… https://t.co/YD1yL1BwA4

20.04.2020 19:52

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - LIZDA iebilst iecerei šogad 9.klašu skolēniem rīkot valsts pārbaudes darbus… https://t.co/jAGJqu1fkE

12.04.2020 21:12

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Ziņas - Pedagoģijas studenti vēlas palīdzēt skolēniem attālinātajās mācībās… https://t.co/8VX4pQz11E

06.04.2020 19:43

@SkolasVards: Žurnāls "Skolas Vārds" - Svarīgi - Izglītojošo kanālu "Tava klase" tiešsaistē pirmajā dienā skatījuši vairāk nekā 5… https://t.co/zjqrfJfOkO