VISC sola skolēniem labvēlīgākus eksāmenu vērtēšanas kritērijus

07.05.2020

Valsts izglītības satura centrs (VISC) ir pārskatījis centralizēto eksāmena vērtēšanas kritērijus tā, lai tie būtu labvēlīgāki skolēniem, 6.maijā tiešsaistes vebinārā apgalvoja centra Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs Kaspars Špūle. Plānots, ka eksāmeni nebūs garāki par trim stundām, izņemot skolēniem ar atbalsta pasākumiem. Eksāmenu laikā nav paredzēti starpbrīži, taču pēc nepieciešamības skolēni drīkstēs iziet.

Eksāmenu vērtēšana notiks attālināti un visām eksāmenu daļām paredzētas atbilžu lapas. Ierēdnis skaidroja, ka matemātikas eksāmenā skolēniem būs uzdevumu lapa, bet risinājumus būs jāveic atsevišķās atbilžu lapās.

Atbildes, uzdevumu risinājumu gaita un zīmējumi atbilžu lapās būs atļauti tikai ar tumši zilu vai melnu tintes pildspalvu. Skolēniem nedrīkstēs būt nekādas viedierīces, tostarp viedpulksteņi.

VISC joprojām gatavo ieteikumus, gatavojoties eksāmeniem, kurus drīzumā cerēts publicēt. Līdz 15.maijam tikšot publicēti eksāmenu norises laiki. Pārreģistrācija uz centralizētajiem eksāmeniem būs iespējama līdz 15.maijam.

Špūle aicināja skolas izvērtēt, vai ir nepieciešams organizēt izglītības iestāžu pašu rīkotos eksāmenus, ņemot vērā drošības riskus.

VISC organizētajā vebinārā tika norādīts, ka piektdien, 8.aprīlī, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) organizēs video diskusiju, kurā uz skolēnu un vecāku jautājumiem atbildēs izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP). Diskusija ar skolēniem plānota plkst.11, bet ar vecākiem - plkst.12.

Kā ziņots, valdība aizvadītajā nedēļā atbalstīja IZM sagatavotos noteikumu grozījumus, kas šajā mācību gadā paredz atcelt valsts pārbaudes darbus 9.klašu skolēniem un samazināt 12.klašu skolēniem obligāti kārtojamo centralizēto eksāmenu skaitu.

Valsts pārbaudes darbi, beidzot 9.klasi, nenotiks, izņemot centralizēto eksāmenu latviešu valodā mazākumtautību izglītības programmā. Šo eksāmenu izglītojamais varēs kārtot, ja to vēlēsies.

Centralizētie eksāmeni par vispārējās vidējās izglītības ieguvi 2019./2020.mācību gadā notiks no 2.jūnija līdz 30.jūlijam.

Obligāti eksāmens būs jākārto vienā svešvalodā pēc izvēles, rakstisks eksāmens latviešu valodā un rakstisks eksāmens matemātikā. Taču tie skolēni, kuri vēlēsies un kuriem tas nepieciešams, lai iestātos augstskolā, drīkstēs kārtot arī eksāmenu kādā no izvēles priekšmetiem.

Angļu valodas eksāmenu plānots organizēt no 2.jūnija līdz 4.jūnijam, vācu valodas eksāmenu - 3.jūnijā, krievu valodas eksāmenu - no 4.jūnija līdz 5.jūnijam un franču valodas eksāmenu paredzēts organizēt 5.jūnijā.

Eksāmens latviešu valodā paredzēts 9.jūnijā, savukārt 12.jūnijā paredzēts centralizētais eksāmens matemātikā. 15.jūnijā paredzēts izvēles centralizētais eksāmens vēsturē, 17.jūnijā - ķīmijā, 19.jūnijā - bioloģijā, 26.jūnijā - fizikā. Pēc Jāņiem sekos skolas līmeņa eksāmeni - ģeogrāfijas eksāmens notiks 29.jūnijā, informātikas eksāmens notiks no 6.jūlija līdz 7.jūlijam un eksāmens ekonomikā notiks 1.jūlijā.

Ņemot vērā nepieciešamo laiku visu darbu vērtēšanai un datu apstrādei, sertifikātus par vispārējo vidējo izglītību plānots izsniegt 24.jūlijā, izņemot izglītojamos, kuri eksāmenus kārtos vēlāk - tie audzēkņi sertifikātus saņems nedēļu vēlāk, taču tas netraucēs iesniegt dokumentus iestājai augstskolā, uzskata IZM.

Savukārt, ja ārkārtējā situācija turpināsies arī pēc 12.maija, tad tiks izvērtēta iespēja noteikt eksāmenu norisi par tik nedēļām vēlāk, par cik tiek pagarināta ārkārtējā situācija. Ja eksāmeni nevarēs notikt jūlijā, tad tiks izvērtēta iespēja izglītojamiem skolu beigs ar gada vērtējumu, atklāj ministrija.

Eksāmenu izstrādātāji plāno, ka 12.klašu centralizēto eksāmenu ilgums nepārsniegs trīs stundas un tā rakstīšanas brīdī skolēni izmantos individuālos aizsardzības līdzekļus.

Tiek apsvērta arī iespēja samazināt uzdevumu daudzumu, nemainot kopējo grūtības pakāpi, un eksāmenu rakstīšanas laikā nav paredzēti starpbrīži. 

Tāpat plānots, ka skolēniem būs jāievēro divu metru distance, būs pieejami dezinfekcijas līdzekļi un būs jālieto sejas maskas, kuras nodrošināšot valsts, informēja VISC vadītājs Guntars Catlaks.

LETA informācijai

Komentēt:

Pieslēdzies e-žurnāliem

Aizmirsi paroli?

Vēlies kļūt par abonentu?