Žurnāls "Izglītība un Kultūra"

E-laikraksta IZGLĪTĪBA un KULTŪRA 11. novembra numurā lasiet:

INTERVIJA

Risinājums ir vienmēr. Laikā, kad daudzi skolu vadītāji ir uz izdegšanas robežas, Liepājas Valsts tehnikuma direktors Agris Ruperts ap sevi rada mierpilnu atmosfēru un spēj pat pajokot. Katram darbiniekam viņš atrod atbilstošāko pieeju, bet vadības stilu pielāgo atbilstoši situācijai. Nesen viņš atgriezies no Ziemeļmaķedonijas, kur dalījās pieredzē par profesionālo izglītības iestāžu tīkla optimizāciju.

AKTUĀLĀS IZGLĪTĪBAS ZIŅAS

Valdība piešķir 2,9 miljonus eiro piemaksām izglītības iestāžu darbiniekiem.

Saeima nosaka darba tiesisko attiecību regulējumu gadījumos, kad darba veikšanai nepieciešams „Covid-19” sertifikāts.

LPS atbalsta modeli „Skolēns pašvaldībā”, bet paredz plašas diskusijas par koeficientiem.

Piešķir MK Atzinības rakstus izciliem izglītības un zinātnes darbiniekiem.

Izsludina pieteikšanos skolu direktoru mentoringa programmai.

Aicina pieteikties pretendentus balvai „Gada sporta pedagogs 2021”.

Novembra beigās notiks VII pasaules diktāts latviešu valodā.

AKTUĀLI

Nevakcinēšanās apgrūtina jaunu pedagogu piesaisti arī alternatīvajās skolās. Nesen publiski izskanēja ziņa, ka Rīgas Valdorfskolu plāno pamest 12 pedagogi, kuri nevēlas vakcinēties pret „Covid-19”, lai gan citādi labprāt turpinātu darbu ar bērniem. Kādam bailes no iespējamām blakus parādībām, citi pārliecināti, ka tiek pārkāptas viņu tiesības uz brīvību un lēmumu par viņa ķermeni.  Laikraksts uzrunāja vairāku skolu pārstāvjus, kurās realizē alternatīvas metodes un izglītības programmas, tādēļ jaunu pedagogu piesaiste var radīt vēl īpašāku problemātiku, kā arī uzklausīja skolotājus, kuri gatavojas darbu skolā atstāt.

AKTUĀLI

Jūrmalas skolu direktori aicina amatpersonas pārskatīt noteikumus par mācību procesa organizēšanu „Covid-19” apstākļos. Vēstulē norādīti vairāki satraucoši aspekti, ar kuriem patlaban saskaras izglītības iestādes. Vēstules autori norāda, ka šī brīža „Covid-19” krīzes mazināšanas prasības brīžiem ir neizpildāmas un paaugstina stresu, nevis ļauj pievērsties skolēna personības izaugsmei un nepieciešamo prasmju, iemaņu attīstībai. Tādēļ vēstulē tiek lūgts pārskatīt vairākus noteikumus, kas attiecas uz mācību procesa organizēšanu „Covid-19” izplatības apstākļos.

ATBILD IZGLĪTĪBAS JURISTS

Rīkojums par stundu darba plānu.

Amata maiņa.

Rīkojums par izglītības iestādes vadītājas aizvietošanu.

Iekšējo kārtības noteikumu spēkā esamība.

MK noteikumi par attālināto mācību organizēšanas un īstenošanas kārtību.

Slodzes samazināšana.

VIEDOKLIS

Kompetenču pieeja pirmsskolās un skolās – kā būs ar augstskolām? No 2021. gada vidējās izglītības saturs skolās tiek īstenots atbilstoši kompetenču izglītības prasībām, pamatojoties uz „Kompetenču pieejas mācību saturā” (Skola 2030) vadlīnijām. Pieejas mērķis ir palīdzēt jauniešiem apzināties savas intereses, spējas un sagatavoties izglītības turpināšanai augstskolā, tāpēc būtu tikai loģiski, ja šāda pieeja turpinātos arī augstākās izglītības līmenī. Kamēr jaunā pieeja paredz salīdzinoši lielu skolu autonomiju un starpdisciplināriem projektiem bagātu mācību procesu, augstskolām un koledžām jāievēro stingri reglamentēti izglītības standarti (profesionālo programmu gadījumā – gan izglītības, gan profesiju standarti), kas ne vienmēr atbilst 21. gs. tendencēm. Tas ierobežo jaunu, darba tirgus prasībām atbilstošu studiju programmu veidošanu un neļauj nodrošināt kompetenču pieejas pēctecību. Anna Saltikova, Alberta koledžas valdes locekle.

VĒSTURE

Bērnudārza darbības uzsākšana kara priekšvakarā un vācu okupācijas laikā.

NOTIKUMS

Ideja svētkiem – izzini Latviju slēpņojot!

Atgriešanās atpakaļ
Lasīt izdevumu
Vēlos abonēt Arhīvs

Šī gada izdevumi

Skolas Vārds

24.03.2024

Pirmsskolā

26.02.2024

Izglītība un Kultūra

28.03.2024

Normatīvie akti

27.03.2024