Žurnāls "Izglītība un Kultūra"

E-laikrasta IZGLĪTĪBA un KULTŪRA 28. janvāra numurā lasiet:

AKTUĀLĀS IZGLĪTĪBAS ZIŅAS

Turpmāk direktori var pieņemt lēmumu par attālinātām mācībām visā izglītības iestādē.

Plāno stiprināt skolu direktoru institūciju.

Trīs gadu laikā paredzēts četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu.

Papildu monitoringa darbs dabaszinībās 11. klasei.

Ventspilī maksās stipendijas vairāku pedagoģisko studiju programmu studējošajiem.

Bezmaksas digitālās izaugsmes meistarklases skolotājiem.

Datorprogramma mūzikas apgūšanai.

Digitālā spēle ar latviešu klasiķu mākslas darbiem.

SARUNA

Atrast jaunus formātus skolas dzīvei. “Pirms gada tā vēl šķita eksotika, kaut kas nereāls, šobrīd to jau var dēvēt par jauno normu – ārpusstundu pasākumi, kas notiek video formātā vai tiešsaistē. Tagad zinām, ka arī tos var veidot interesantus un saistošus.” Tā saka Arvita Romanovska, Saldus novada Druvas vidusskolas skolotāja, direktora vietniece audzināšanas jomā sākumskolā. Ar Arvitu sarunājamies par jaunajām idejām, kā arī to, ko Druvas skolai nozīmē labo sakaru banka.

AKTUĀLI

LIZDA konference izglītības iestāžu vadītājiem. “Skolu vadītāji sagaida lielāku uzticēšanos viņiem un izglītības iestāžu kolektīvam. Ir nepieciešams saņemt kvalitatīvus Skola2030 mācību materiālus, tāpat atbilstošu finansējumu šo resursu iegādei un iestādes darbības pilnvērtīgai nodrošināšanai,” secina LIZDA vadītāja Inga Vanaga. Skolu vadītāji sastopas ar nepilnībām normatīvajos aktos un uzskata, ka joprojām ir pārāk liela birokrātija.

MĀCĪBU PROCESS

Vecāki aizvien biežāk bērnus izvēlas skolot paši. Salīdzinot ar iepriekšējo mācību gadu, dubultojies 1. – 6. klašu skolēnu skaits, kas izglītību iegūst ģimenē, rāda Valsts izglītības informācijas sistēmas operatīvie dati. Tajā pašā laikā pedagogu darba samaksa par darbu ar šādiem bērniem būtiski sarukusi. Izglītības un zinātnes ministrija pamato, ka skolotājiem, strādājot ar skolēniem, kuri izglītību iegūst ģimenē, pienākumu ir mazāk. Vilgāles sākumskolas direktore Aiga Žīle atzīst, ka tagad reizēm nākas sastapties ar vecākiem, kas, izvēloties mājmācību, bērniem drīzāk nodara pāri. “Ir tādi, kas neizprot, ka tas nenozīmē tikai palīdzēšanu. Izvēloties mājmācību, vecāki uzņemas pilnu atbildību par bērna izglītības procesu. Viņiem tas ir jāvada. Nevar gaidīt, ka bērns 3. klasē to darīs pats. Jā, viņš var “E-klasē” sekot līdzi, ko klasesbiedri dara stundās, bet tas arī viss.”

SKOLVADĪBA

Komandā visiem ir jābūt uz viena viļņa. Marija Micķeviča Krāslavas Varavīksnes vidusskolas direktores amatā ir tikai otro gadu un darbu sāka pandēmijas pirmā viļņa apstākļos, kad kolēģus vispirms iepazina attālināti. Pieredze bijusi gan skolotājas profesijā, gan izglītības un kultūras jomā pašvaldībā. Par to, ka visu dara aizrautīgi un profesionāli, liecina kolēģu atzinība, jo bija viena no pieciem pretendentiem uz titulu “Eiropas Gada cilvēks 2021”. Sarunā ar laikrakstu M. Micķeviča dalās ne tikai par skolas ikdienu, bet arī par to, kas raisa dažādas pārdomas par tuvāko nākotni.

ATBILD IZGLĪTĪBAS JURISTS

Darba līgumu aktualizēšana.

Rīkojums par darba attiecību maiņu un darba līgums.

Pēc bērna kopšanas atvaļinājuma jāsamazina darba slodze.

Tālmācības mācību procesa īstenošana tiešsaistē un kavējumi.

MUZEJPEDAGOĢIJA

Mākslinieka J. F. Tīdemaņa daiļrades iepazīšana.

Ikonu glezniecība.

Alekseja Naumova gleznu izstāde “Pasaules ainava”.

Skolēna Teo Ralfa Jēkabsona porcelāna un fajansa trauku izstāde.

PROJEKTS

Pirmā digitālā mācību platforma izglītojošajā robotikā Latvijā. Robotikas skola ROBO HUB radījusi Latvijā pirmo digitālo mācību un metodisko līdzekli izglītojošajā robotikā. Platformā ietverts mācību saturs, metodiskie materiāli un interaktīvie uzdevumi skolām, pirmsskolas izglītības iestādēm, kā arī individuālai lietošanai mājas apstākļos. Projekts tapis sadarbībā ar Eiropas sociālo fondu un ir pieejams tiešsaistē www.robohub.online.

GRĀMATPLAUKTS

Laikraksta saturs pieejams abonētājiem.

Atgriešanās atpakaļ
Lasīt izdevumu
Vēlos abonēt Arhīvs

Šī gada izdevumi

Skolas Vārds

21.02.2024

Pirmsskolā

29.01.2024

Izglītība un Kultūra

31.01.2024

Normatīvie akti

18.01.2024