Žurnāls "Izglītība un Kultūra"

E-laikraksta IZGLĪTĪBA un KULTŪRA jaunajā numurā lasiet:
 

NUMURA INTERVIJA
Mums šobrīd veidojas kontrolējošo iestāžu hierarhija, kuras galā ir skola un skolas direktors. Līdzšinējā Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina kļuvusi par Saeimas deputāti. Ilggadējā pieredze izglītībā uz nozari ļauj raudzīties kompleksi un dziļi. “Kurā brīdī valdziņš savilkās arvien vairāk un vairāk, līdz skolas vadībai jau gandrīz katru dienu jānodod kādas atskaites? Ir taču datubāzes! Man tā reizēm šķiet darbības imitācija. Pašlaik skolu vadība un, protams, arī skolotāji ir iesaistīti birokrātijā, kas nedod atgriezenisko saiti, nedod pārliecību, vai darām pareizi," intervijā Izdevniecībai Skolas Vārds norāda Ilze Vergina.

IEKĻAUJOŠĀ IZGLĪTĪBA
Sporta, mākslas un mūzikas skolas – tikai izredzētajiem? Katra meitene ik pa laikam grib sajusties kā princese, sociālā tīkla Facebook ierakstu, kur redzamas audzēknes fotogrāfijas, komentē flautas skolotāja Ilze Ceipe. Dienā, kad Magdalēnai palika 10 gadi, skolotāja viņu sapucēja – iesārtoja vaigus, uzlika spīdumiņus, ieveidoja matus. Un nofilmēja video, kur dzirdams, kā meitenē spēlē “Velc, pelīte, saldu miegu”. Ilze ar Magdalēnu strādā privātstundās. Mūzikas skolā meiteni nepieņēma, jo viņai ir bērnu cerebrālās triekas izraisīti traucējumi.

PIEREDZE
Kā iedvesmot viedtālruņu lietotāju paaudzi apgūt eksaktās zinātnes? Valdis Jerums ir Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas fizikas skolotājs un robotikas pulciņa vadītājs. Lai arī skolā pavadīti jau gandrīz 20 gadi, Valdis joprojām ir aizrautīgs un iedvesmojošs pedagogs, kurš nebaidās izaicināt sevi un savus skolēnus dažādos konkursos un ārpusskolas aktivitātēs. “Aktīvā skolēnu iesaistē liela loma ir pedagogam, un bieži vien tas nozīmē, ka nākas veltīt laiku arī ārpus mācību stundām. Ikvienam, arī jauniešiem, ir svarīgi just atbalstu idejām un aktivitātēm, lai savā aizrautībā nejustos viens," intervijā norāda fizikas skolotājs.

Iespēja ASV satikt līdzīgi domājošus un uzzināt daudz noderīga. Baltijas – Amerikas Brīvības Fonda (BAFF) misija ir stiprināt saikni starp ASV un Latviju, Lietuvu un Igauniju, finansējot izglītības programmas, kas vērstas uz profesionālo izaugsmi un personības attīstību. Viena no piedāvātajām iespējām ir 11. klases skolēniem piedalīties programmā BAFF Līderības Akadēmija, kur jaunieši no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas aicināti vasarā doties uz ASV, lai paplašinātu savu redzesloku par personības attīstību, ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, inovācijām, iegūtu jaunus draugus, iepazītu ASV vidi un kultūru. Dalība BAFF Līderības Akadēmijā skolēniem ir bez maksas, jo BAFF stipendija sedz visus programmas izdevumus. Pērn jūlijā uz BAFF organizēto Līderības Akadēmiju devās Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskolas skolnieces Evelīna Jansone un Sanija Feodosova, kuras patlaban mācās 12. klasē. Abas skolnieces Izdevniecībai Skolas Vārds stāsta par pieredzi ASV.

ATBALSTS
Kā atbalstīt pedagogu, kurš māca drausmīgos apstākļos? Mācību centra “Atbalsts” rīkotajā vebinārā “Kā atbalstīt pedagogu, kurš māca drausmīgos apstākļos?” tika analizētas situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ no darba aiziet nav iespējams. Pedagogs var nonākt apstākļos, kad ir pilnīgi neaizsargāts no dažādām pusēm – no administrācijas, no skolēniem un no viņu vecākiem. Piemēram, darba vietā netiek sniegta pilnīga informācija un nenodrošina ar materiāli tehnisko bāzi, kolēģi pat iznīcina mācību materiālus, jāstrādā ar “smagām” klasēm, izolē no kolektīva.

ATBILD IZGLĪTĪBAS JURISTS  
1. Kuri normatīvie akti regulē izglītojamo veselības aprūpi un pirmo palīdzību.
2. Uzteikuma termiņa pagarināšana darbnespējas dēļ.
3. Vai pašvaldība var regulēt ārpakalpojuma pulciņu apmaksas nosacījumus.
4. Pretkorupcijas pasākumu plāns vidusskolai.
5. Vai uz mūzikas skolas direktora vietnieku attiecināms valsts un pašvaldību institūciju amatu katalogs.


PIEREDZE
Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pedagogi Erasmus+ programmas “Jobshadowing” ietvaros viesojas Turcijas skolā. Katra radošā darbnīca, ekskursija šajā skolā obligāti notiek kādas mācību stundas ietvaros.


 
Atgriešanās atpakaļ
Lasīt izdevumu
Vēlos abonēt Arhīvs

Šī gada izdevumi

Skolas Vārds

01.05.2024

Pirmsskolā

26.04.2024

Izglītība un Kultūra

04.05.2024

Normatīvie akti

27.03.2024