Žurnāls "Skolas Vārds"

E-žurnāla SKOLAS VĀRDS 16. februāra numurā lasiet:

AKTUĀLI

Pedagogu prasību neizpildes gadījumā skolotāji streiku plāno sākt 24. aprīlī. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība nolēmusi dot valdībai laiku līdz 15. martam, lai Izglītības un zinātnes ministrija pildītu streika prasības, pretējā gadījumā 24. aprīlī sāksies pedagogu streiks.

Aicina skolas pieteikties diagnosticējošiem darbiem. Skolēnus dalībai diagnosticējošajiem darbiem piesaka izglītības iestāde, bet tā nav obligāta prasība, un vērtējums neietekmē ne semestra, ne gada vērtējumu. Tā būs iespēja uzzināt katra individuālo sniegumu salīdzinājumā ar valsts vidējo rādītāju, taču mērķis nav salīdzināt skolas. Skolotājs sniedz atgriezenisko saiti skolēnam un viņa vecākiem.

Valsts izglītības satura centrs informē par aktualitātēm. Valsts izglītības satura centrs (VISC) februāra sākumā iepazīstināja ar vairākām aktualitātēm, kas saistītas ar centra reorganizāciju un gatavošanos 2022./2023. mācību gada valsts pārbaudes darbiem un vienotās eksaminācijas IT sistēmas ieviešanai. “Mums ir skaidrs redzējums, kā tālāk virzīsimies pēc pārejas perioda noslēguma, kas ir 31. maijs. VISC esam izveidojuši jaunu struktūru – Metodiskā atbalsta departamentu, lai mērķtiecīgi spētu komunicēt ar skolotājiem un sniegtu atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem,” norāda VISC vadītāja Liene Voroņenko.

INTERVIJA
Pamats – izpratne par skolu katram izglītības posmam. “Vispirms vajag izlemt, kura posma skola katra būs, un tad skolotāju slodzi var piekārtot, atbalstot skolotājus vairāku kvalifikāciju iegūšanā tur, kur tas ir nepieciešams. Vienīgais, ko valsts var darīt, – sniegt iespēju vairākas kvalifikācijas iegūt,” intervijā Izdevniecībai Skolas Vārds norāda Ogres novada Izglītības pārvaldes vadītājs Igors Grigorjevs. Viņš arī stāsta, ka Ogres novadā no sākotnējām astoņām vidusskolām paliks četras. Tās ir ļoti būtiskas, lai gan pakāpeniskas izmaiņas pieejamības ziņā, bet vispirms – ar cerību uz arvien augstāku vidējās izglītības kvalitāti.

PROJEKTS
Nākamajā gadā projekts “Pumpurs” būtu jāpārņem pašvaldībām. “PuMPuRS” ir Eiropas Sociālā fonda projekts, ko īsteno Izglītības kvalitātes valsts dienests. Tas kalpo kā atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai. Projektu īsteno 36 profesionālās izglītības iestādes un 41 pašvaldība. Nākamajā gadā projekts būtu jāpārņem pašvaldībām, tomēr – vai pašvaldības ir gatavas to ņemt savā paspārnē? “Gribētos saglabāt to vērtīgāko, ko šis projekts mums iemācīja – individuālu attieksmi un sistemātisku, regulāru darbu. Esmu pārliecināta, ka tik labu rezultātu deva tiešais fokuss uz bērnu,” Izdevniecībai Skolas Vārds saka Madonas novada Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne.

AKTUĀLI
Bez atbilstošiem mācību materiāliem fizikas skolotāji ir apjukuši par to, ko un kā mācīt. Pavisam nesen trauksmi izglītības nozarē radīja bijušās izglītības ministres Mārītes Seiles ieraksts sociālajā vietnē “Twitter”, kur viņa dalījās ar Latvijas karti, kurā pa novadiem atzīmēts, cik skolu tajos piedāvā padziļināto Fizika II kursu. Atklājās, ka mazāk par pusi vidusskolu (108 no 270). Turklāt astoņos novados, kā, piemēram, Salaspils, Valkas, Ropažu un Līvānu pusē, to nemāca vispār. Situācijas skolās ir dažādas, vieni gatavi pielāgoties, citi meklē veidus kā piesaistīt profesionāļus, kamēr padziļinātā kursa programmas parauga izstrādāji ir pārliecināti – fizika interesē visus, jautājums – kā mēs to pasniedzam? Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes pasniedzējs un Fizika I kursa metodisko materiālu izstrādes grupas vadītājs Ģirts Zāģeris norāda, ka metodiskie materiāli kursam Fizika I ar detalizāciju līdz katrai stundai tiks izstrādāti un nodoti skolotāju lietošanai līdz 1. septembrim.

AKTUĀLĀS IZGLĪTĪBAS ZIŅAS
IZM: Nedrīkst turpināt piešķirt valsts līdzekļus ekonomiski un pedagoģiski nepamatotam skolu tīklam.
Batņa: Negodīgi prasīt izglītības iestādēm pildīt kritērijus par iekļaujošo izglītību, ja tam nav finansējuma.
Latvijas skolās notiks VM rīkotās bērnu traumatisma profilaksei veltītas sporta spēles.
Aptauja: Skolotāji un vecāki vairumā gadījumu nezina par bērnu piedzīvotajiem konfliktiem skolā.

Atgriešanās atpakaļ
Lasīt izdevumu
Vēlos abonēt Arhīvs

Šī gada izdevumi

Skolas Vārds

24.03.2024

Pirmsskolā

26.02.2024

Izglītība un Kultūra

28.03.2024

Normatīvie akti

27.03.2024