LIVA: Direktoru atalgojuma pieaugums būs atkarīgs no pašvaldību individuāliem lēmumiem

22.09.2022
Dalīties:

Lai gan valdība ir apsolījusi palielināt pedagogu atalgojumu, skolu direktoru atalgojuma pieaugums no 1.janvāra būs atkarīgs no katras pašvaldības atsevišķā lēmuma, informēja Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas (LIVA) prezidents Rūdolfs Kalvāns. Kalvāns norādīja, ka direktoru atalgojums ir cieši saistīts ar pašvaldību lēmumiem, tādēļ tas arī pēc 1.janvāra būs atkarīgs no vietvarām. Juridiski pašvaldībām nav noteikts, ka tām būtu pienākums palielināt arī skolu direktoru atalgojumus.

Direktoru atalgojuma palielinājums būs atkarīgs no tā, vai pašvaldības uzskatīs, ka solidāri ir nepieciešams arī direktoriem palielināt atalgojumu. Asociācija apsver iespēju pašvaldībām uz gada beigām rakstīt vēstuli ar atgādinājumu, ka LIVA uzskata, ka direktoru atalgojuma palielinājumam ir jābūt solidāram ar pedagogu algu pieaugumu - ja pedagogiem pieaug atalgojums, tad arī proporcionāli jāpieaug direktoriem. Kā norādīja Kalvāns, biedrība ir gandarīta, ka panākta pedagogu un valdības vienošanās. Pēc viņa vārdiem, virkne iestāžu nebija apmierinātas par to, ka streika risinājums tika atrasts tik vēlu, jo iestādēm, kas streika laikā plānoja slēgties ciet, piektdienas vakarā bija nepieciešams risināt dažādas tehniskās problēmas - ēdināšanas organizēšanu un vecāku informēšanu.

Runājot par kontakstundu un sagatavošanās darba proporcijām 65/35, Kalvāns uzsvēra, ka pedagogu trūkuma apstākļos nebūs iespējams tūlīt nodrošināt situāciju, ka visi pedagogi nestrādā vairāk par šiem 65%, taču izmaiņas tik un tā uzlabošot apstākļus pedagogiem, apmaksājot papildus strādātās stundas.

Runājot par fiskālo pielikumu no 1.janvāra, Kalvāns minēja piemēru - skolā, kur mācās 500-600 skolēni, fiskālais pieaugums varētu būt ap 4500 eiro mēnesī, kas esot motivējoši. Kalvāns atzīmēja, ka jaunie uzlabojumi sniegs direktoriem brīvāku telpu, lai pievilinātu jaunus darbiniekus, jo iestāžu vadītāji varēs brīvāk rīkoties ar finanšu instrumentiem skolās. "Izmaiņas palīdzēs gan esošo pedagogu noturēšanā, gan jaunu pedagogu pievilināšanā," domā Kalvāns. Tomēr asociācijas vadītājs uzsver, ka joprojām ir jāturpina strādāt pie vakanču mazināšanas un dažādu bonusu, piemēram, dienestu viesnīcu, veselības apdrošināšanas un citu, nodrošināšanas.

Kā ziņots, Ministru kabinets pēc panāktās vienošanās ar pedagogus pārstāvošo arodbiedrību 17.septembrī ārkārtas sēdē pieņēma Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par pedagogu darba slodzes līdzsvarošanu un likmes paaugstināšanu. LIZDA vadītāja Inga Vanaga preses konferencē piektdien sacīja, ka "kompromisi nebija viegli, bet tie ir būtiski, un pedagogu darba dzīves kvalitāte uzlabosies". Vanaga atgādināja, ka LIZDA bija izvirzījusi divas prasības - sabalansēt darba slodzi, proti, lai mazāka daļa no slodzes tiktu paredzēta kontaktstundām, kā arī spēkā esošā Izglītības likuma normas izpilde par pedagogu atalgojuma grafiku, to saskaņojot ar algas aprēķina principiem.

Pirmās prasības izpilde esot panākta, un to plānots apstiprināt ārkārtas valdības sēdē, savukārt otras prasība tiks ieviesta pakāpeniski. "Lielāki vai mazāki kompromisi panākti visām pedagogu grupām, un būtiski ka finansējums nebūs vienreizējs," pauda Vanaga.

Informācija: LETA

 

Atgriešanās atpakaļ