IZM: Skolu tīkla sakārtošanu pašvaldībās apgrūtina ar mobilitāti saistīti jautājumi

21.01.2024
Dalīties:

Lielākoties visas pašvaldības saskaras ar labu ceļu infrastruktūras nepieciešamību un autobusu trūkumu skolēnu pārvadājumiem, kas apgrūtina skolu tīkla sakārtošanu. Lai risinātu ar mobilitāti saistītus jautājumus, IZM sadarbojas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Satiksmes ministriju.

Atbilstoši informatīvajam ziņojumam “Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā”, kuru 2023. gada novembrī valdība pieņēma zināšanai, IZM līdz janvāra vidum bija jāizveido pašvaldību izglītības ekosistēma.

Līdz šim notikušas 38 sarunas ar pašvaldībām no plānotajām 43. Drīzumā IZM tiksies ar Saulkrastu, Valkas un Varakļānu novadiem, bet vēl divas pašvaldības nav atsaukušās ministrijas aicinājumam.

IZM atklāj, ka pašvaldības identificē ilgtspējīgās skolas, saskata skolu tīkla attīstības izmaiņas nākamajā piecgadē un lielākoties plāno pakāpenisku pāreju, samazinot skolas izglītības pakāpi, piemēram, no vidusskolas uz pamatskolu. Līdz ar ko skolēni, kuri uzsākuši mācības 10. klasē, šajā pašā skolā arī varēs pabeigt 12. klasi.

Savukārt mazās skolas, kas nereti atrodas ārpus administratīvā centra, tiek veidotas kā iekļaujošās skolas, proti, bērniem ar mācīšanās grūtībām, traucējumiem un citām papildus mācīšanās vajadzībām. Šāds risinājums gan ierobežojot iespējas nodrošināt pietiekamu atbalsta personāla pieejamību.
Sarunās ar pašvaldībām iezīmējusies arī sakarība starp atbalsta personāla pieejamību un skolu lielumu – jo lielāka skola, jo plašāks atbalsta personāls.

Jau ziņots, ka noteicošais kritērijs skolu tīkla veidošanā būs skolēnu skaits, paredz IZM informatīvais ziņojums “Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā”.

Minimālo izglītojamo skaitu klašu grupā noteiks, ievērojot optimālās klases pieeju, jeb skolēnu skaitu klasē atkarībā no izglītības iestādes atrašanās vietas, četras klašu grupas un izglītības iestādes atrašanās vietu.

IZM apņēmusies līdz 31. augustam nostiprināt izglītības pieejamības principus, nosakot sasniedzamības kritērijus atkarībā no izglītības posma, ņemot vērā arī mūzikas un mākslas profesionālās ievirzes izglītības iestāžu sasniedzamību, paredz valdības rīcības plāna projekts.

Atbilstoši IZM iecerei, 1. līdz 6. klašu grupā būtu jāpiemēro princips “izglītība tuvāk dzīvesvietai”, jeb ceļā uz skolu bērnam būs jāpavada līdz 40 minūtēm ar pašvaldības organizētu transportu, kamēr 7. līdz 9. klašu grupā un 10. līdz 12. klašu grupā attālums no skolēna dzīvesvietas līdz skolai nevarēs būt lielāks par 25 kilometriem.
 


LETA informācija
Foto: LETA
Atgriešanās atpakaļ