Žurnāls "Skolas Psiholoģija"

Žurnāla SKOLAS PSIHOLOĢIJA septembra numurā lasiet:

Par izdegšanas sindromu. Emocionālo izdegšanu var uzskatīt par vienu no neveiksmīgi atrisinātām krīzēm profesionālās attīstības ceļā: prasību sarežģītība neatbilst iekšējo resursu lielumam.

Skolēna psihoemocionālās veselības traucējumi. Lai arī dusmas nav patīkama emocija, ir svarīgi iemācīties tās adekvāti pārdzīvot un konstruktīvi izpaust. Jāiztur un sarunā ar skolēnu jāmēģina izprast, vai tās ir adekvātas vai neadekvātas konkrētajā situācijā. Agresīvs skolēns nespēj izvērtēt savu uzvedību un pamanīt, ka apkārtējos rada bailes un nemieru. Pavisam pretēji – viņam šķiet, ka visa pasaule vēlas viņam nodarīt pāri.

Saskarsmes kļūdas: informācijas vispārināšana, ignorēšana, izkropļošana. Ik pa laikam skolotājs sastopas ar situāciju, ka skolēns kādu iemeslu dēļ mācību darbā iesaistīties tomēr nevēlas, – notiek sadursme. Tā ir saskarsmes situācija, kas izpaužas gan neverbālā formā (ķermeņa valoda), gan verbālā formā (vārdisks sadursmes situācijas risinājums). Dažreiz sadursmes risinājums nav veiksmīgs, par ko liecina skolēna mācībām neatbilstošā uzvedība. Šāda situācija rodas saskarsmes kļūdu dēļ.

Divu cilvēku saskarsme vienmēr notiek divos līmeņos: personiski nozīmīgais un sociāli nozīmīgais. Personiski nozīmīgā saskarsmes līmeņa vajadzības: justies saskarsmes partnera pieņemtam, atzinīgi novērtētam, tāpēc emocionāli drošam un, jā, arī priecīgam. Sociāli nozīmīgajā saskarsmes līmenī skolotājs vēlas mācīt, bet skolēns vēlas mācīties.

Aktivitātes skolēniem enerģijas atgūšanai. Pagājušajā gadā Baltijas valstīs tika veikts pētījums par bērnu labsajūtu. Pētījums atklāj, ka Latvijā 53% skolēnu jūtas pārslogoti, 48% neizguļas un 27% skolā nepietiek laika paēst. Iegūtie dati rāda, ka skolas vidi Latvijā raksturo izteikti augsts to bērnu īpatsvars, kuri mācību iestādē jūtas pārslogoti un noguruši (53%), gandrīz puse bērnu apgalvo, ka bieži vai vienmēr negrib iet uz skolu („Man patīk iet uz skolu,” saka 52%). Trešdaļa bērnu (32%) apgalvo, ka viņiem nepietiek brīvā laika saviem vaļaspriekiem, bet 58% novērtē, ka viņiem skolā tiek uzdots pārāk daudz mājasdarbu. Šajā materiālā esam apkopojuši dažādas bērniem aizraujošas un daudz laika neaizņemošas aktivitātes enerģijas atjaunošanai, saspringuma noņemšanai un sadarbošanās prasmju pilnveidošanai.

Žurnāla saturs pieejams abonētājiem.

Atgriešanās atpakaļ
Lasīt izdevumu
Vēlos abonēt Arhīvs

Šī gada izdevumi

Skolas Vārds

01.05.2024

Pirmsskolā

26.04.2024

Izglītība un Kultūra

28.03.2024

Normatīvie akti

27.03.2024