Žurnāls "Vecākiem"

Žurnāla VECĀKIEM jaunajā numurā lasiet:

Vecākiem pieejami daudzveidīgi materiāli par bērnu drošības jautājumiem. Izstrādātie materiāli tapuši sadarbībā ar speciālistiem un skaidro, kā novērst nelaimes, pirms tās notiek.

Vēstījums, kādu bērnam nodod “laba mamma”. Droši vien tas nebūs pārsteigums, ja apgalvošu, ka no tā, kā mamma reaģē uz sava bērna vajadzībām, bērns izdara secinājumu, cik svarīgs viņš viņai ir. No šī savukārt veidojas bērna pašvērtējuma pamati, kā arī tas, kādu partneri vēlāk dzīvē viņš sev izvēlēsies. Vai mamma aprūpē bērnu labprāt un ar prieku vai arī to uztver kā pienākumu un smagu nastu? Vai viņas pieskārieni ir maigi vai arī viņa to dara tehniski un vēsi? Ko saka viņas acis? Ko pauž viņas sejas vaibsti? Kādas darbības viņa veic un kādus lēmumus pieņem? Tie visi ir mammas komunikācijas elementi, kas veido viņas attiecības ar bērnu. Un no šīm darbībām bērns saņem arī svarīgus vēstījumus par sevi. Stāsta ģimenes psihoterapeite Vita Kalniņa.

Miegs pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Miegs un gulēšana ir ļoti būtiska mūsu dzīves sastāvdaļa, jo tā laikā ķermenis fiziski un garīgi atpūšas, atjaunojas un uzkrāj spēkus jaunai dienai. Runājot par bērniem, jāatceras, ka miegā notiek būtiskākie augšanas procesi, tādēļ viņiem kvalitatīvs miegs ir īpaši svarīgs. Pediatre – miega speciāliste Marta Celmiņa ir sagatavojusi būtiskāko informāciju, kas var palīdzēt ģimenē izveidot labus miega paradumus, jo labu miega paradumu izveidošana un ievērošana palīdz sakārtot miegu.

Skaistuma ideāli. Pašbilžu sarunas. Ir sarunas ar bērniem, kuras kalpo kā pārejas rituāls uz pieaugšanu, piemēram, sarunas par ņirgāšanos skolā, par seksu, par drosmi pateikt “nē” un arī par skaistuma ideāliem. Jo laikā, kad sociālie mediji un dažādu lietotņu piedāvātās bilžu apstrādes iespējas jeb filtri, kas izmaina cilvēka izskatu, pārpludina mūsu ikdienu, ir īstais laiks “pašbilžu sarunām”, lai palīdzētu bērnam orientēties virtuālajā pasaulē.

Geimeri – influenceri un spēļu tiešraides. Kas viņi ir un ko dara? Padomi vecākiem, ja bērns aizraujas ar spēlēm un seko geimeriem – influenceriem.

Bērns stāsta par mulsinošām rotaļām bērnudārzā. Kā reaģēt? Iespējams, ka pirmajā brīdī, kad bērns vecākiem vai pedagogam pastāsta par mulsinošu pieredzi, pieaugušais arī pats jūtas apjucis. Var parādīties tādas emocijas kā kauns par to runāt, dusmas, vainošana vai trauksme. Ļoti svarīgi paslavēt bērnu, kurš vecākiem vai pedagogam pastāstījis par mulsinošo pieredzi un savām izjūtām, jo to izdarīt nav viegli. Tas, ka bērns spēj par to runāt, ir nozīmīgi un veselīgi.

Katram no dvīņiem ir jātop par neatkārtojamu personību. “Vēlējos pavēstīt, ka dvīņi ir atšķirīgi cilvēki, lai arī dzimuši gandrīz vienlaicīgi. Rakstot grāmatu, balstījos uz zinātniskām vērtībām un likumsakarībām, lai palīdzētu dvīņu ģimenēm un jaunajiem vecākiem,” stāsta Dr. paed. Anita Dumbrauska, kuras nesen izdotā monogrāfija “Mums ir dvīņi!” ir kā audzināšanas teorija praksei.

Atgriešanās atpakaļ
Lasīt izdevumu
Vēlos abonēt Arhīvs

Šī gada izdevumi

Skolas Vārds

24.03.2024

Pirmsskolā

26.02.2024

Izglītība un Kultūra

28.03.2024

Normatīvie akti

27.03.2024