Žurnāls "Vecākiem"

Kāpēc bērni nemeklē atbalstu pie saviem vecākiem? Kas notiek ar bērnu, kad viņš nav skolā? Vai viņš ir mājās? Vai viņš ir paēdis? Vai viņš ir drošībā? Kāpēc viņš neko nestāsta? Kāpēc viņš ir tik neizprotams? Ar jautājumu par to, kāpēc bērni nemeklē atbalstu pie saviem vecākiem, projekts PuMPuRS uzsāk informatīvo kampaņu “Es Tevi it kā mīlu”. It kā – tas ir mazais iestarpinājums, kas tik bieži  prasmīgi tiek noslēpts sadzīves, aizņemtības un noguruma aizsegā. Tas ir manifests to jauniešu vārdā, kuriem IR nepieciešams atbalsts, kuriem ir risks priekšlaicīgi pārtraukt mācības un iespēja pazaudēt pilnvērtīgu nākotni un vietu sabiedrībā. Šis provokatīvais sauklis  “Es tevi it kā mīlu” aicina domāt – vai es tiešām esmu sava bērna atbalsts, vai tiešām zinu, kā mans bērns jūtas.

Vecāku bērnu attiecību stiprināšanai pietiktu ar 20 kvalitatīvām minūtēm dienā. Vairāk nekā 20 000 skolēnu ik mācību gadu nepieciešams papildu atbalsts, lai viņi labāk mācītos un priekšlaikus nepamestu skolu. Pusaudži ar grūtībām un savām sajūtām nevēršas pie vecākiem, kas it kā būtu ieinteresēti palīdzēt un meklēt risinājumus, vai gluži pretēji – vēršas, taču sajūtas nosodīti un neuzklausīti. Kā vecākiem palīdzēt savam bērnam un izvairīties no biežāk pieļautajām komunikācijas kļūdām, skaidro klīniskā un veselības psiholoģe Diāna Gema.

Viena no grūtākajām prasmēm – paust dusmas. Pētījumi rāda, ka vecāku spēja saprast un nosaukt vārdos to, kas notiek ar bērnu, ir cieši saistīta ar viņa vēlākajām spējām regulēt savas emocijas un sekojoši arī uzvedību. Nozīmīga ir arī konsekvence un noturīgums vecāku uzvedībā, piemēram, ja bērns viņam iesit, nedrīkst vienu reizi to ignorēt, citā par to smieties un vēl kādā brīdī – dusmoties. Vecāku reakcijai katru reizi ir jābūt vienādai, lai sniegtu bērnam skaidrus signālus, kādu uzvedību no viņa puses sagaida. Stāsta Aiga Ukstiņa, psiholoģe, kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas speciāliste.

Slimības bez iemesla jeb psihosomatiskās slimības. Gadās arī tā, ka bērni slimo bez pamanāma iemesla. Taču bērna slimību pavada attiecības ģimenē, kuras bērna slimošanas laikā pēkšņi kļūst mierīgākas, rāmākas, vērīgākas vienam pret otru. Mamma ar tēti nestrīdas, televizors tiek pagriezts mazliet klusāk, bērnam tiek veltīta uzmanība, tiek pagatavoti bērna iecienītākie ēdieni, iespējams, pat lasa pasaku pirms gulētiešanas. Stāsta Asijata Maija Zeļenko, psiholoģe, sistēmisko risinājumu konsultante.

Kas īsti ir un ko dara influenceri, jūtūberi, tiktokieši, blogeri un, vai tā var kļūt par profesiju? Kamēr zinātnieki pieliek pūles, lai radītu arvien izcilākas mākslīgā intelekta versijas, daudzi jaunieši, lai realizētu savu potenciālu, izvēlas darbošanos internetā. Kas īsti ir un ko dara influenceri, jūtūberi, tiktokieši, blogeri un, vai tā var kļūt par profesiju? Lai atbildētu uz šiem un citiem jautājumiem, uz sarunu aicinājām Latvijas Drošāka interneta centra vadītāju Maiju Katkovsku.

Atgriešanās atpakaļ
Lasīt izdevumu
Vēlos abonēt Arhīvs

Šī gada izdevumi

Skolas Vārds

24.03.2024

Pirmsskolā

26.02.2024

Izglītība un Kultūra

28.03.2024

Normatīvie akti

27.03.2024